Yıldırım Ilişkilerimizi Daha Ileri Seviyeye Taşımayı Hedefliyoruz

Yıldırım Ilişkilerimizi Daha Ileri Seviyeye Taşımayı Hedefliyoruz


Yıldırım İlişkilerimizi daha ileri seviyeye taşımayı hedefliyoruz

Kişinev, 6 Mayıs, (DHA)- Başbakan Binali Yıldırım, Moldova'nın Başkenti Kişinev'de Düzenlenen Moldova- Türkiye İş Forumu'nda Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. İş adamlarına hitab eden Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen Türkiye'nin büyümeye ve yatırımların devam ettiğine dikkat çekti. 'Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki hain kalkışma milletimizin gösterdiği büyük cesaret ve fedakarlık karşısında darbeciler mağlup olmuştur.' diyen Yıldırım Türkiye'nin ekonomisinin 2002'den sonra büyümeye devam ettiğini kaydetti.

İş forumunda yatırımcılara seslenen Başbakan 'Darbe girişimi ülkemizden büyük çaplı projeleri engelleyememiş ve yatırımlar devam etmiştir. Türkiye ekonomisinin geçmişten bugüne değerlendirilmesi yapıldığında 2002 yılından sonra hükümetimizin gerçekleştirdiği yatırımlar birçok ülkeye ilham kaynağı olmuştur.' dedi.

Ekonomik kalkınma için istikrar ve güvenin önemine dikkat çeken Yıldırım 'Hedefleri gerçekleştirmek için güven ve istikrara ihtiyaç var.' diyerek son 15 yıllık dönemde Türkiye'nin ihracatını 5'e katladıklarını ve hedefte 500 milyar olduğunu söyledi.

'İrade varsa çözüm de vardır.' diyen Yıldırım, Moldova'yı dost ve komşu ülke olarak gördüklerini vurgulayarak, 'Dünyada durgunluk devam ederken geçen yıl itibariyle Moldova'nın yüzde 4 büyümeyi sağlamış olması takdire şayandır. Biz ülkeyi yönetenlere düşen iş yapmanızın önündeki engelleri kaldırmaktır. Bu tedbirleri aldıktan sonra gerisi iş alemine düşüyor' dedi.

Yıldırım Moldova ile diplomatik ilişkilerin çok önceki tarihlere dayandığını vurguladı ve şunları söyledi 'İş dünyasının kıymetli temsilcileri bu yıl diplomatik ilişkilerimizin 25. Yıl dönümündeyiz. Bu yıl içinde halklarımız arasındaki beşeri ve kültürel münasebetler daha da hız kazanacaktır.

'İLİŞKİLERİMİZİ ÇOK DAHA İLERİ SEVİYEYE TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ'

Türkiye ve Moldova olarak ortak kültürümüzle aynı coğrafyada aynı kaderi paylaşan ülkeleriz. Moldova da Karadeniz çanağında yer alan bir ülke. Bölgesel platformlarda birlikte çalışıp kararlar alıyoruz. Moldova'yı komşu ülke olarak görüyoruz. Bu anlamda ilişkilerimizi çok daha ileri seviyelere taşımayı hedefliyoruz?