Yıldırım: İlişkilerimizi Daha İleri Seviyeye Taşımayı Hedefliyoruz (2)

Yıldırım: İlişkilerimizi Daha İleri Seviyeye Taşımayı Hedefliyoruz (2)


Başbakan Binali Yıldırım, Moldova'nın Başkenti Kişinev'de Düzenlenen Moldova- Türkiye İş Forumu'nda Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. İş adamlarına hitap eden Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen Türkiye'nin büyümeye ve yatırımların devam ettiğine dikkat çekti.  "Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki hain kalkışma milletimizin gösterdiği büyük cesaret ve fedakarlık karşısında darbeciler mağlup olmuştur." diyen Yıldırım Türkiye'nin ekonomisinin 2002'den sonra büyümeye devam ettiğini kaydetti.

İş forumunda yatırımcılara seslenen Başbakan "Darbe girişimi ülkemizden büyük çaplı projeleri engelleyememiş ve yatırımlar devam etmiştir. Türkiye ekonomisinin geçmişten bugüne değerlendirilmesi yapıldığında 2002 yılından sonra hükümetimizin gerçekleştirdiği yatırımlar birçok ülkeye ilham kaynağı olmuştur." dedi.

Ekonomik kalkınma için istikrar ve güvenin önemine dikkat çeken Yıldırım "Hedefleri gerçekleştirmek için güven ve istikrara ihtiyaç var." diyerek son 15 yıllık dönemde Türkiye'nin ihracatını 5'e katladıklarını ve hedefte 500 milyar olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'NİN İHRACAT HEDEFİ 500 MİLYAR

Başbakan şunları kaydetti:  "2002 yılında 230 milyar dolar milli gelirimiz, 2016 yılında 850 milyar dolara çıkarken, kişi başı gelirde 3 bin 500 dolardan 10 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmıştır. Son 15 yıldaki dönemde ihracatımız beşe katladık ve hedef olarak 500 milyar dolar ihracat rakamını belirledik. Cumhuriyet'in 100. yılına yaklaşırken 2023 yılında gayri safi yurtiçi hasılamızı 2 trilyon dolara ulaştırmak ve kişi başı milli geliri de 25 bin doların üzerine çıkarak dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerimizi almayı hedefliyoruz. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesinden zerre kadar şüphemiz yok. Çünkü hedefleri gerçekleştirmek için iki şey ihtiyacımız var. Güven ve istikrar olursa yapamayacağınız hiçbir şey yok."

"İRADE VARSA ÇÖZÜM DE VAR"

"İrade varsa çözüm de vardır." diyen Yıldırım, Moldova'yı dost ve komşu ülke olarak gördüklerini vurgulayarak, "Doğrusu dünyada durgunluk devam ederken Moldova'nın geçen yıl itibarıyla yüzde 4 oranında büyümeyi başarabilmiş olması takdire şayandır. Bu sene de aynı iddialı hedefi takip etmeleri çok önemlidir. Türkiye büyüme konusunda geçtiğimiz 15 yıl içinde yüzde 6'ya yakın bir büyümeyi gerçekleştirmiş. Türkiye, en zor şartları yaşadığımız 2016'da bile yüzde 3 civarında dünya ortalamasının neredeyse iki katı bir büyümeyi başarabilmiştir. Bunları yeterli görmüyoruz, daha fazlasını yapma imkanımız var. Biz ülkeyi yönetenlere düşen görev sizin önünüzdeki engelleri kaldırmaktır. İş yapmayı kolaylaştıracak, bürokrasiyi azaltacak ve hızı artıracak tedbirleri aldığımız zaman artık gerisi, sizlere, iş alemine düşüyor. Bugün yapılan toplantıların, bu ikili üst düzey ziyaretlerin amacı da bu konularda yol almaktır." dedi.

Yıldırım Moldova ile diplomatik ilişkilerin çok önceki tarihlere dayandığını vurguladı ve şunları söyledi: "İş dünyasının kıymetli temsilcileri bu yıl diplomatik ilişkilerimizin 25. Yıl dönümündeyiz. Bu yıl içinde halklarımız arasındaki beşeri ve kültürel münasebetler daha da hız kazanacaktır.

"İLİŞKİLERİMİZİ ÇOK DAHA İLERİ SEVİYEYE TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ"

Moldova'yı komşu ülke olarak gördüklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Moldova da Türkiye gibi Karadeniz çanağında yer alan bir ülke.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği

Süreci gibi bölgesel platformlarda hep birlikte çalışıyoruz, birlikte kararlar alıyoruz. Bu nedenle Moldova'yı komşu ülke olarak görüyoruz, bu anlamda ilişkilerimizi çok daha ileri seviyelere taşımayı hedefliyoruz." dedi. İş adamlarının ve yatırımcıların arkasında olduklarını vurgulayan Başbakan, "Bu, şüphesiz yeterli değil. Bu kadar birbirine yakın mesafede, bu kadar imkanı ve potansiyeli olan iki ülkenin daha yakın ticari ortaklar olması icap eder. Neden Türkiye, Moldova ile birinci, ikinci, üçüncü ticaret ortağı haline gelmesin? Bunun için her türlü imkan, potansiyel var. İlk üçü mutlaka zorlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu da sizler sağlayacaksınız değerli iş alemi. Biz ticaret yapacak değiliz, biz sizin ticaret yapmanıza, işinizi büyütmenize, geliştirmenize ve iki ülkenin kalkınmasına, refahına katkı sağlamak için destek olacağız, önünüzdeki engelleri kaldıracağız, zorlukları aşmanıza yardımcı olacağız." dedi.

"BİLİŞİM ÇAĞINDA BÜROKRATİK TEKRARLAYAN İŞLEMLERDEN VAZGEÇMELİYİZ"

"Artık bilişim çağındayız, bazı bürokratik, tekrar eden işlemlerden vazgeçmemiz gerekiyor. Ortak havuzdan bilgileri kullanmak suretiyle bir kurumun ihtiyacı olan bilgiyi, başka kurum da aynı kaynaktan kullanabilmelidir. Bunlar hem zaman hem para tasarrufudur hem de iş aleminin cesaretini artıracak önemli tedbirlerdir" diyen Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Yatırımcılarımızın, ülkenin ve özellikle başkent Kişinev'in çehresini değiştiren projelere yönelmiş olmaları da ayrıca gurur verici.

Alışveriş merkeziyle, hastanelerle, otellerle ve diğer altyapı yatırımlarıyla burada iş adamlarımızın imzasını görmek doğrusu bizim için gurur verici bir durum"

"TAŞIMACILIK TİCARET DEĞİLDİR"

"Taşımacılık ticaret değildir, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi için bir araçtır. Dolayısıyla taşınan yüklerden, kamyonlardan o, buad altında paralar almakla bir ülkenin ticareti büyümez aksine ticaretin büyümesi geciktirilmiş, engellenmiş olur. O bakımdan araçları ortadan kaldırıp ticareti büyütmek gerekiyor. Ticaret büyüyünce vergi doğacak, vergi olunca devletin gelirleri artacak, devletin gelirleri artınca da halkın ihtiyacı olan hizmetler çok daha başarılı şekilde yapılmış olacak. Artık bilişim çağındayız, bazı bürokratik, tekrar eden işlemlerden vazgeçmemiz gerekiyor. Ortak havuzdan bilgileri kullanmak suretiyle bir kurumun ihtiyacı olan bilgiyi, başka kurum da aynı kaynaktan kullanabilmelidir. Bunlar hem zaman hem para tasarrufudur hem de iş aleminin cesaretini artıracak önemli tedbirlerdir."

Moldova'da işadamlarının yaptığı yatırımların tutarının 300 milyon dolar olduğunu belirten Başbakan, 

"Moldovalı iş adamlarımızın da pekala Türkiye'de yatırım yapacakları birçok alan olduğunu düşünüyoruz. Ticaret bakımından, yeni iş yerleri açmak bakımından kalıcı, uzun vadeli yatırımlar yapmak bakımından Türkiye'de büyük imkanlar olduğunu ifade etmek isterim. Biz de iş yapmayı kolaylaştıran, yatırım ortamını iyileştiren ve iş yapacaklara, uzun vadeli yatırım yapacaklara son aylarda çok cazip ve önemli teşvikler sağladığımızı özellikle belirtmek isterim. Stratejik alanlarda yatırım yapanlara tamamen isteğe göre teşvik sisteminin yürürlüğe girdiğini de ifade etmek isterim. Burada yatırım yapan iş adamlarımızın da yaptığı işlerden doğrusu iyi ünü olduğunu ve iyi iz bıraktığını görmekten mutlu oldum." Dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Gökoğuz bölgesinin de önemine değinerek, "Moldova-Türkiye ilişkilerinin, Gökoğuz yerinde yaşayan halkın çok daha ortak değer olarak güçlendirileceğine inanıyoruz. O bölgelerin güçlenmesi, Moldova'nın güçlenmesi anlamına geliyor. Moldova'nın toprak bütünlüğü içerisinde kendilerini ifade etmeleri ve birlikte yaşamaları bizim en büyük arzumuzdur." dedi.

Görüntü Dökümü:

-Başbakan konuşuyor

-Moldova Başbakanı konuşuyor

(Görüntüler geçildi) - Kişinev