Venezuela da Hükümetten Muhalefete Çağrı

Venezuela'da Hükümetten Muhalefete Çağrı


Venezuela devlet başkanı Nicolas Maduro'nun yeni kurucu meclis ve anayasa kararının üzerine sağ muhalefet sokakları terk etmezken dışişleri bakanı Delcy Rodríguez muhalefeti, kurucu meclisi tartışmak üzere düzenlen ilk toplantıya katılmaya çağırdı.

Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Barış ve egemenlik için yapılan toplantılara katılmamanın muhalefet açısından bir mazereti yoktur. Şiddetten vazgeçin ve Anayasa çağrısına uyun" dedi.

Toplantı 8 Mayıs Pazartesi günü başkent Karakas'ta Miraflores sarayında yerel saatle 08.00-11.00 arasında yapılacak. Bu toplantıya katılım için sağ partilerin oluşturduğu muhalefet koalisyonu Demokratik Birlik Masası (MUD) da dahil olmak üzere tüm muhalefet partilerine davetiye gönderildi.

Ölü sayısı 36'ya çıktı

Başkan Nicholas Maduro karşıtı gösterilerde perşembe günü yaralanan bir kişinin dün hayatını kaybettiği açıklandı. Böylelikle nisan ayı başından itibaren ülkedeki şiddet ortamında ölenlerin sayısı 36'ya yükselmiş oldu.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Carabobo eyaletinin San Diego kentinde 20 yaşındaki Hecder Lugo gösterilerin devam ettiği sırada ateşli silahla yaralanmış şekilde yerde bulundu. Lugo dün kaldırıldığı hastanede öldü. Carabobo savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

San Diego'daki protestolarda dün de yaşları 16 ila 21 arasında değişen 6 genç yaralandı. Kafasından vurulan bir yaralının durumunun ağır olduğu gelen bilgiler arasında.

22 Mayıs'ta OAS toplanıyor

Öte yandan 15 kongre üyesi ABD başkanı Donald Trump'u Venezuela'daki sosyaekonomik ve politik krizi Birleşmiş Milletlere taşımaya çağırdı. Amerikan Devletleri Organizasyonu (OAS) ise üye ülkelerin dış işleri bakanlarının katılımıyla 22 Mayıs'ta Venezuela gündemiyle toplanacak. 

OAS göstericilere sert müdahale edildiği gerekçesiyle Maduro'yu eleştirmişti. Maduro ise OAS'tan çekilme kararı almıştı. Venezuela devlet başkanı Nicolas Madura organizasyonu ABD yönetiminde Venezuela'da sosyalizmin çökertilmesi kampanyasını desteklemekle suçluyor. - Madrid