Tekirdağ da Kanola Ekimi

Tekirdağ'da Kanola Ekimi


Hayrabolu ilçesinde etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle bu yıl kanola veriminde yaklaşık yüzde 60'lık bir düşüş bekleniyor.

Hayrabolu Önder Çiftçi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çıkrıkçılı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle kanola ekiminin az olduğunu söyledi.

Kanola ekimi dekardan daha fazla kazanç ve münavebe sisteminin zenginleştirilmesinden kaynaklı çiftçinin gelir kaynağı olduğunu ifade eden Çıkrıkçılı şöyle konuştu:

"Bu yıl bölgemizde kanola ekimi iklimsel nedenler ve çeşitli faktörlerden dolayı azalış gösterdi. Ağustos, Eylül aylarında yağış miktarının az olması bölgemizde ekimi yapılan kanolanın yaklaşık 13 bin 250 dekarlık bir alanda bozulduğu ve şuan da bölgemizde bin 780 dekarlık bir üretim alanından bahsedebiliriz. Kanolanın Mayıs ayı itibari ile 3'lü karışım adını verdiğimiz fungisit, arılara zarar vermeyen böcek ilacı ve bitki besle ürünü uygulaması tamamlanmış olup, şuan bitki yavaş yavaş çiçeğini dökmeye başladı. Kalan kanolalarımızın da kalite ve verimde iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum." diye konuştu.