Meksika da Kadın Cinayeti: Savcılık Tepki Üzerine Özür Diledi

Meksika'da Kadın Cinayeti: Savcılık Tepki Üzerine Özür Diledi


Meksika'nın başkenti Meksiko'da savcılığın kampüste ölü bulunan kadın öğrenciyi "alkolik" ve "kötü öğrenci" şeklinde tanımlaması polemiğe neden oldu. Cinayetin bu yolla meşrulaştırıldığını söyleyen kadın öğrenciler kampüste eylem yaparken, Twitter üzerinden de tepki yağdı. Savcılık özür dilemek zorunda kaldı.

ELEKTRİK DİREĞİNİN DİBİNDE ÖLÜ BULUNDU

22 yaşındaki Lesby Berlín Osorio'nun cansız bedeni çarşamba sabahı Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi (UNAM) Mühendislik Fakültesi'nde bir elektrik direğinin dibinde bulundu. İlk incelemelerde Osorio'nun telefon teliyle boğulduğu belirlendi. Soruşturma başlatan savcılık Osorio'nun erkek arkadaşı José Luis González'in ifadesine başvurdu. González, salı akşamı sevgilisile birlikte kampüste bir kaç arkadaşıyla buluştuğunu söyledi. Çarşamba sabaha karşı 4 sularında arkadaşlarının yanından ayrıldıklarını belirten Gonzales, daha sonra Osorio ile tartıştıklarının itiraf etti. Ancak González'in ifadesine göre tartışmanın ardından González, Osorio'nun yanından ayrıldı.

İNTİHAR OLASILIĞI GÖZ ÖNÜNDE

Yetkililere göre Osorio'yu son gören González şüpheli. Osorio'nun intihar etmiş olması da olasılıklar arasında tutuluyor.

Twitter'da tepki yağdı

Savcılığın, González'in ilk ifadesine dayanarak Osorio'nun ölümü hakkında perşembe günü Osorio hakkında "Alkolikti ve kötü bir öğrenciydi.", "Evi terk etmişti ve erkek arkadaşıyla birlikte yaşıyordu." "Uyuşturucu kullanıyordu." şeklindeki açıklamaları üzerine Twitter'dan tepki yağdı. Binlerce kadın, cinayetlerin bu yolla meşrulatılmasını eleştirmek için "Eğer öldürülürsem" etiketinin altına olası ölümlerinin ardından haklarında neler denilebileceğini yazdı.

KADINLAR TEPKİ GÖSTERDİ

UNAM kampüsünde ise dün kadın öğrenciler bir araya gelerek Osorio için adalet ve saygı istedi. Kadınlar hep bir ağızdan "Yaşamak istiyoruz", "Bir cinayet daha olmayacak", "Bir kişi daha azalmayacağız" diye bağırdı.

300 bin öğrencisiyle sadece ülkenin değil Latin Amerika'nın en büyük üniversitesi olan UNAM rektörü Enrique Graue ise kampüsteki güven ortamını sağlamak konusunda başarısız olduğunu itiraf etti. Graue, öğrencilere karşı kendini borçlu hissettiğini söyledi.

GÜNDE 6 KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

UNAM Latin Amerika'daki en önemli öğrenci hareketlerinin de sembolü.

Günde 6 kadın öldürülüyor

Venezuela'da kadına şiddet çok yaygın. Ulusal İstatistik Enstitüsünün verilerine göre ülkede günde ortalama 6 kadın öldürülüyor; 30 yılda 50 bin kadın öldürüldü. Ülke genelinde cinsel şiddete uğradığı için şikayette bulunan kadınların oranı yüzde 63. Bu oran başkentte yüzde 72'ye kadar çıkıyor. Savcılıklara tecavüze uğramak gerekçesiyle yapılan suç duyurularına göre ülkede bir günde 40 kadın tecavüze uğruyor. Her 5 tecavüzcüden ise sadece 1'i mahkum oluyor.

Birleşmiş Milletlere göre göre araştırılmadığı ve özensiz davranıldığı için ülkedeki kadın ölümlerinin çoğu cezasız kalıyor. - Madrid