Mardin Sosyal Medyayı Sallayan 23 Nisan Kutlaması: Önce Yetişkinler ve Öğretmenler Halay Çekti,...

Mardin Sosyal Medyayı Sallayan 23 Nisan Kutlaması: Önce Yetişkinler ve Öğretmenler Halay Çekti,...


Sosyal medyayı sallayan 23 Nisan kutlaması: Önce yetişkinler ve öğretmenler halay çekti, sonra çocuklar oyun oynadı

MARDİN'in Derik İlçesi'ne bağlı Çadırlı Köyü'nde geçtiğimiz 23 Nisan'da yapılan kutlamalara dair çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntüler, büyük yankı uyandırdı. Köy okulunun önündeki kutlamalar; kadın, erkek ve genç kızlar ile okul müdürü ve öğretmenlerin halayı ile başlarken, okul müdürü Hülya Ulus ve köy muhtarı Ali Çadır'ın karşılıklı oyunu ile devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasından daha çok bir köy düğünü şeklinde geçen kutlamalardan daha sonra çocuklar hem oyunlar oynayarak, hem dans gösterisi yaparak doyasıya eğlendikleri görülüyor.

Derik İlçesi'ne bağlı Çadırlı Köyü'nde 23 Nisan Kutlamalarının görüntüleri sosyal medyada tıklanma rekoru kırıyor. Bayram kutlamalarının görüntüsünde 7'den 70'e herkes birlikte bayramı kutluyor. Görüntülerde şalvarlı görüntüsü ile köy muhtarı ve okul müdiresi olmak üzere bütün köylüler Türk Bayrakları ile süslenen okul bahçesinde Kürtçe, Türkçe ve Arapça müzikler eşliğinde birlikte halay çekip oynuyor. Çocukların yöresel çuval yarışı, yoğurt içinde para bulma oyunlarını da oynandığı görüntüler sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Derik İlçesi'ne bağlı ve Suriye sınırına 5 kilometre uzaklıkta olan Çadırlı'da sıra dışı 23 Nisan Kutlamaları'nın sosyal medyada paylaşılan görüntüleri, ilgi odağı oldu. Bayraklarla süslenmiş kutlama alanının yolunu sabah erken saatlerde bayramlık elbiselerini giyen 7'den 77'ye köy sakinleri, tam katılımla 23 Nisan kutlama alanına geldikleri görülüyor. Okul bahçesinde düzenlelen resmi kutlama etkinliklerinin ardından sahneyi köy sakinleri alıyor. İkili eğitimin yapıldığı 243 öğrencinin eğitim gördüğü Çadırlı Köyü'nde geleneksel hale gelen 23 Nisan Kutlamaları'na çevre köy sakinlerinin de katılmaları dikkat çekiyor.

KÖYLÜLER BAYRAMI İPLE ÇEKİYOR

Çadırlı Köyü'nde 4 yıldan beri görev yapan Okul Müdür Vekili Hülya Ulus, bir düğün havasında geçen kutlamaların köy sakinleri için adeta iple çekildiğini belirterek, çocuklara armağan edilen bir bayrama büyüklerin de katılımını sağlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Okul Müdürü Hülya Ulus, "Bizden önceki idareciler bu etkinliği düzenliyordu. Bizde onlardan devraldık. Köy sakinleri bu tür etkinlikleri çok seviyor ve katılıyor. Ben 4 yıldır buradayım. Doğu görevim bitmiş olmasına karşın, okulumu ve köyümü sevdiğim için buradan ayrılmak istemiyorum. Aslında 23 Nisan Bayramı bir çocuk bayramı olarak biliniyor ama burada köy sakinleri de bu bayramda çocuklarıyla birlikte eğlendiği için bize katılıyor. Bizlerde bayramımıza köy sakinleri ve halkın katılımını sağladığımız için mutluyuz" dedi.

7'DEN 77'YE HEPİMİZ KATILIYORUZ

Görüntülerde; okuldaki öğretmenlerle birlikte halay çeken Köy Muhtarı Ali Çakıl, her 23 Nisan Bayramı'nı çocuklarla kadar heyecan ve mutluluk içinde beklediğini ifade ederek, "40 yıldır muhtarım. Her yıl 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı köy halkı olarak çocuklarımızla birlikte kutlarız. Bu artık bizim için geleneksel hale gelmiş. Köy sakinleri sabah erken saatte bayramlık elbiselerini giyer, evlerini kilitler ve kutlamaların yapılacağı okul bahçesinin yolunu tutar. 7'den 77'ye kadar herkes kutlamalara katılır, önce çocuklarımızın hazırladığı oyunları izleriz, ardından da resmi kutlamaların ardından alana kurulan ses sisteminden çalınan yöresel müziklerle köy sakinleri ile birlikte yöresel oyunlar oynar, halaylar çekeriz. Bu oyunlara ve eğlenceye öğrenciler ve okul öğretmenleri ile idarecileri de katılır. Bütün köy halkı sanki bir düğünmüş gibi bayramı neşe içinde kutlarız" diye konuştu.

"BU KADAR RENKLİ OLACAĞINI DÜŞÜNEMİYORDUM"

Köylülerle birlikte halay çeken okul öğretmenlerinden Veli Koçhan da, köydeki ilk yılı olması nedeniyle bayramın bu kadar renkli geçebileceğini düşünemediğini belirterek, "Bu okulda ilk görev yılım, daha önce farklı bir okulda görev yapıyordum. Doğrusu köy ortamında böyle kapsamlı bir kutlamanın yapalabileceğini beklemiyordum. Ancak sonradan anladım ki; bu etkinlik geleneksel hale gelmiş. Bütün köy sakinleri bayramlık elbiselerini giyer ve kutlamalara tam katılım gösterirler. Köy muhtarı, öğrenci velileri öğretmenler ve bütün köy ile çevre köy sakinleri de çok güzel bir etkinlik yaşamış olduk. Bunun da sosyal medyada büyük yankı uyandırması bizleri sevindirdi" şeklinde konuştu.

HER ZAMAN COŞKUYLA KUTLANIR

Öğrenci velileriden Faraç Çobanoğlu, köylerinde espirili ve şen insanların yaşadığı herkes tarafından bilindiğini savunarak, şöyle konuştu:

"Köyümüz yörede çok esprili ve şen insanların köyü olarak bilinir. 23 Nisan Bayramı Her yıl çok farklı kutlamalarla yapılır. Bu kutlama vatandaşların katılımıyla çok büyük coşkuyla geçer. Deyim yerindeyse 7'den 77'ye köy sakinlerinin tamamı kutlamalara katılır. Kadın Erkek, dede-nine ayrışmadan birlikte bu kutlamanın içinde yer alır. Bugüne kadar böyle oldu bundan sonra da böyle devam edecek. Ben de bu kutlamalara katılmaya devam edeceğim."

Okul öğrencilerinden Songül Önder de, 8 yıl okuduğu okulda her yıl aynı heyecanla 23 Nisan Bayramı'nı kutladığını kaydederek, "Ben 8 yıldır bu okulda okuyorum. Her yıl 23 Nisanı aynı heyecanla ailelerimizle birlikte okuyoruz. Bizim kutlamalar her zaman çok renkli geçiyor, resmi kutlamaların ardından ailelerimizle yapılan eğlenceye öğretmenlerimiz de, çevre köylerin sakinleri de katılır" ifadelerini kullandı.