Kahramanmaraş Ağaçları Terminatör Böcekler Koruyacak

Kahramanmaraş Ağaçları 'Terminatör Böcekler' Koruyacak


Ağaçları 'Terminatör böcekler' koruyacak

KAHRAMANMARŞ'ın Andırın İlçesi'nde çam ağaçlarını çam kese böceklerinden (tırtıl) korumak için ormanlık alana bin adet 'Terminatör böcek' bırakıldı.

Zararlı çam kese böcekleriyle biyolojik mücadele için Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü laboratuarında üretilen ve terminatör böcek olarak bilinen Calosoma Sycophanta böcekler; Andırın'ın Yeşilova, Kızık, Beşbucak, Sumaklı ve Geben Mahalleleri ile Boğasak ve Çınargeçidi Mevkilerindeki ormanlık alana bırakıldı. Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik, diğer zararsız böcek ve bitkilerin de zarar görebileceği için doğada kimyasal mücadele yerinde ile biyolojik mücadeleyi tercih ettiklerini söyledi.

Orman İşletme Müdür Yardımcısı Harun Demircioğlu, şef Oruç Kanmaz ve orman muhafaza memurlarıyla birlikte terminatör böcekleri doğaya bırakan Tetik, "Çam kese böcekleri çok üreyebilen kitlesel böcek türüdür, çamların ibrelerini yiyerek onların kurumasına sebep oluyor. Terminatör Böcekler de bu tırtılları yemek sureti ile mücadelemize katkı sağlıyorlar. Bu nedenle doğaya 1000 adet terminatör böcek bıraktık" dedi.

İdris Tetik ayrıca, yetişkin böceklerin yanında larvalar da bıraktıklarını belirterek, "Doğaya bıraktığımız Larvalar zamanla erginleşerek terminatör böcek oluyor, doğaya da uyumları ile mücadelemize katkı sağlıyorlar" diye konuştu.