İzmir de Üniversite Öğrencileri Kendi Elektrikli Arabalarını Üretecek

İzmir'de Üniversite Öğrencileri Kendi Elektrikli Arabalarını Üretecek


TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen elektrikli araba yarışmasına "Ecowheel" adlı takımla katılan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri kendi elektrikli arabalarını üretmek için 35 bin lira destek aldı.

İzmir Ekonomi Üniversitesinden yapılan açıklamada, İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinin öncülüğünde kurulan takımın 21-27 Ağustos'ta yapılacak "TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle" yarışmasında İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni 25 kişilik ekibin temsil edeceği belirtildi.

İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar koordinasyonunda, İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Bilir danışmanlığında gerçekleştirilen çalışmada, öğrenciler 25-26 Şubat tarihleri arasında Gebze TÜBİTAK TÜSSİDE Enstitüsü'nde eğitime katılacak.

İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Bilir, günümüz gençlerinin teknolojiye yoğun bir ilgisi olduğunu belirterek, "Farklı disiplinlerden öğrencilerimiz bir araya geliyor. Aracın tasarımdan bütün elektrik, makina aksamına dek öğrencilerimiz yapacak. Onların heyecanı bütün disiplinlerin gelişmesini sağlayacaktır. Öğrencilerimiz en verimli batarya ya da hidrojen enerjili araç üretme konusunda teşvik ediliyor. Onlara mühendislik yeteneklerini gösterebilecekleri bir ortam sunuluyor. Bu ortamda İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni en iyi şekilde temsil edecekler." şeklinde konuştu.

Ecowheels takım kaptanı Selçuk Sarı, uluslararası bir eğitim aldıklarını, teknolojiyi bilgiyle bir araya getireceklerini, en verimli bataryayı yapıp en yüksek hıza ulaşmak istediklerini söyledi.