Ebru Gündeş in Efsane Şarkısı Çingenem i Cezaevi Müdür Yardımcısı Yazmış

Ebru Gündeş'in Efsane Şarkısı 'Çingenem'i Cezaevi Müdür Yardımcısı Yazmış


Ebru Gündeş'in Çingenem şarkısının yazarı Kartal Cezaevi yöneticisiEbru Gündeş'in Çingenem şarkısının yazarı Kartal Cezaevi yöneticisi

Ebru Gündeş'in Çingenem şarkısını yazan, Kibariye ve Selami Şahin'e de şarkı veren ismin Kartal H Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdür Yardımcısı Sedat Erdoğdu olduğu ortaya çıktı.


Pişmanlık, hüzün ve vicdan azabı gibi duyguların yoğun bir şekilde hissedildiği cezaevlerinde 30 yıldır müdür yardımcılığı yapan Sedat Erdoğdu, bu sayede yazar yönünü fark etti.


Sedat Erdoğdu'nun uzun meslek hayatı boyunca karşılaştığı olaylar, mahkumların hayat hikayeleri 8 roman yazmasına ve birçok ünlü sanatçıya şarkı sözü vermesine neden oldu.


if (getCookie('admatic') == null){document.write(''); var s = document.createElement('script'); s.async = true; s.src = '//cdn2.admatic.com.tr/showad/showad.js'; document.head.appendChild(s); setCookie('admatic', 'tamam', 1);}

Yayınlandığı döneme damgasını vuran Ebru Gündeş'in Çingenem şarkısının yanı sıra Selami Şahin'in Mahpus, Kibariye'nin Gücendim, Metin Kaya'nın İstanbul Hatırası gibi birçok şarkının yazarı olan Sedat Erdoğdu, ünlü isimler için şarkı sözleri yazmaya devam ediyor.


Yönetici kimliğinin yanı sıra sanatçı kişiliğiyle diğer cezaevi yöneticilerinden ayrılan evli ve iki çocuk babası olan Sedat Erdoğdu, insanların çok bilinen şarkıları kendisinin yazdığını öğrenince çok şaşırdıklarını ifade etti.

ŞAİR MÜDÜRSedat Erdoğdu cezaevinde 'Şair Müdür' olarak biliniyor. Aynı zamanda cezaevi içerisindeki koridorların bir çoğunun da mahkumlar tarafından yapılan resimlerle süslenmesini sağlayan Sedat Erdoğdu mahkumlara kitap okuma alışkanlığı da kazandırmaya çalışıyor.

SÖZ YAZARLARI İKİNCİ PLANDA, SANATÇILAR HER ZAMAN ÖN PLANDADIRSedat Erdoğdu Ebru Gündeş'İn Çingenem şarkısının yazılma hikayesini ise şöyle anlatıyor:


"Türkan Şoray ile Ediz Hun'un Ateşli Çingene isimli bir filmi vardı. Bu filmi seyrederken Türkan Şoray saçlarını rüzgarda savuruyor, elinde def ve kulağında altın küpe ile dans ediyordu. Bundan etkilendim bu şiir çıktı ortaya. Ben bu şarkının söz yazarıyım dediğim zaman inanamıyorlardı, çok farklı bakıyorlardı. Fakat söz yazarları olarak biz ikinci plandayız, sanatçılar her zaman ön plandadır."