Dha Yurt Bülteni - 15

Dha Yurt Bülteni - 15


Diyarbakır'da nevruz coşkusu

DİYARBAKIR'da DBP, DTK ve HDP tarafından düzenlenen nevruz kutlamaları, her yıl olduğu gibi merkez Bağlar İlçesi'ndeki Nevruz Parkı'nda yapıldı. 124 bin metrekarelik park alanının büyük kısmı dolarken, polis kutlama için sıkı güvenlik önlemleri aldı. Alana sadece üzerinde Kürtçe 'Na' (Hayır) yazılı olan pankart, bayrak ve flama alındı. HDP'nin tutuklu eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın mesajlarının okunduğu kutlamalarda, Ahmet Türk ve Osman Baydemir konuşma yaptı.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için Valilikten 11.00-15.00 saatleri arasında izin alınırken, kutlamalara katılmak isteyenler sabahın erken saatlerden itibaren Nevruz Parkı'na gelmeye başladı. Alana gelenler polis tarafından oluşturulan 5 ayrı kontrol noktasında üstleri didik didik aranarak alana alındı. Nevruz parkına gelenlerin, alana sadece üzerinde Referandum için hazırlanan ve Kürtçe 'Na' (Hayır) yazılan pankart, flama ve bayraklar ile parti bayraklarını sokmasına izin verildi.

Alınan olağanüstü güvenlik tedbirlerinin yanı sıra, olumsuz bir duruma karşı giriş noktalarında itfaiye ve sağlık ekipleri de hazır bekletildi. Geçmiş yıllardaki kutlama alanlarına vatandaşların belediye otobüsleriyle ücretsiz taşınması bu yıl yapılmayınca, Diyarbakırlılar kendi imkanları ile parka gelmeye çalıştı.

YASA DIŞI PANKART, BAYRAK VE AFİŞE İZİN VERİLMEDİ

Diyarbakır'daki kutlamalarda geçen yıllara göre dikkat çeken bir ayrıntı ise bu yıl hiç bir şekilde alanın içinde, platformda veya alandaki direklere yasa dışı hiç bir pankart, flama ve posterin asılmasına izin verilmesi oldu.

Saat 11.00'de başlayan kutlamalar müzik eşliğinde devam ederken, daha çok referandum ile ilgili sloganların atıldığı gözlendi. Bazı giriş noktalarında zaman zaman küçük gerginlikler yaşanırken, kutlamalara tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş da katıldı. Protokolde, Ahmet Türk, HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Altan Tan, Dilek Öcalan, Sibel Yiğitalp, İmam Taşçıer ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile görevden alınan bazı DBP'li başkanların olduğu görüldü. Kutlamaları yerli ve yabancı yaklaşık 400 basın mensubu, akademisyen ve davetlide izledi.

Çözüm sürecinin gündemde olduğu 2013- 2015 yıllarındaki nevruz kutlamalarına göre bu yıl katılımın az olduğu gözlendi. Ancak katılımın geçen yıla göre fazla olduğu ve bu yılkı nevruz kutlamasına katılanların sayısının 100 bini aştığı belirtildi.

BALONLAR PATLADI: 3 KİŞİ YARALANDI

Konuşmalar başlamadan önce platformun altında bir odada bulunan balonların sigara içilmesi nedeniyle patlaması sonucu 3 kişi hafif yaralandı. Yaralananlara sağlık ekipleri müdahale edip, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Kutlama alanında geçen yıl merkez Sur İlçesince çıkan çatışmalarda öldürülen PKK'lılardan birinin fotoğrafının asılması ve 'Biji Serok Apo- Yaşasın başkan Apo" sloganlarının sık sık atılması üzerine tertip komitesi uyarılarda bulunarak, belirlenen sloganların dışında slogan atılmamasını istedi. Uyarılar üzerine PKK'lı terörist 'Çiyager' kod adlı Cihat Türkan'ın posteri indirildi.

"NEVRUZ COŞKUSUNU 16 NİSAN'A TAŞIYACAĞIZ"

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında ilk konuşmayı Kürtçe yapan Nevruz Tertip Komitesi Başkanı ve DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ruken Akça, alanı dolduranları selamladı. Daha sonra konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, Nevruzun Kürtler için çok önemli olduğunu, Kürtlerin coşkularıyla bu alanı doldurduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Tutuklu vekiller ve belediye başkanlarımızın Nevruzu kutlu olsun. 18 yıldır tecrit altındaki Abdullah Öcalan'ı Nevruzunu kutluyoruz. Umut ediyoruz ki, 2018 yılı Nevruzunda bu alanlarda olur. Önemli bir süreçten geçiyoruz. Kürt halkı başarıyı elde edecek. Ortadoğu kadim bir topraktır. Bu kadim topraklarda her gün kan dökülüyor. Hayat bu topraklarda yeşerdi, tüm dünyaya yayıldı. Fakat, bugün kan toprağı oldu. Bir çok halkın yaşadığı bu topraklarda, egemen devletler tarafından tekleştirilmeye çalışılıyor. Bugün 21 yüzyılda Kürtler statüsüz bir yaşamı kabul etmiyor. Birlik ve beraberliğimize ihtiyaç var. Bunu da gerçekleştireceğiz. AKP ve MHP yaptığı ittifakla Kürtleri bitirmeyi hedefliyor. Aynı şekilde AKP ve KDP ittifakını da kabul etmiyoruz. Barzani'ye çağrımız, bu kirli ittifaktan vazgeçin, halkına yönelsin. Biz ittifaklarımızı güçlendirelim. Bizler Nevruz'un coşkusunu 16 Nisan'a taşıyacağız. Türkiye halklarıyla el ele verip bunu başaracağız."

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ'DAN NEVRUZ MESAJI

Nevruz kutlamalarında, cezaevinde olan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın mesajları da okundu. Demirtaş ve Yüksekdağ ortak mesajlarında, yediden, yetmişe Nevruz alanlarını dolduran milyonların özgürlük ateşinin sıcaklığıyla selamladıklarını belirterek şöyle dedi:

"Çözüme, demokrasiye ve barışa vesile olması dileğiyle hepinizin nevruz bayramını kutluyoruz. En koyu karanlıkları bile aydınlatan nevruz ateşi, bu yıl da baskılara ve yasaklara rağmen coşkuyla yanıyor. Sayın Öcalan'ın tarihi barış çağrısıyla görkemli bir şölene dönen 2013 nevruzundan bugüne, maalesef ki siyaset kurumu halklarımıza barışı armağan edemedi. Egemen siyasi kimliğin savaş ısrarı bunun temel nedeni olsa da, bizler kendimizi halkımıza karşı borçlu ve mahcup hissediyoruz. Zindanda rehin tutulan binlerce HDP'li yoldaşımız adına sizlere bir kez daha şunu açık yüreklilikle ifade etmek isteriz ki, demokratik siyasetle özgürlük arayışından asla vazgeçmeden barış mücadelemizi sürdüreceğiz. Zulmün ve zalimin karşısında da boyun eğmeyecek, diz çökmeyeceğiz. Halkımızın onurunu her yerde koruyacak ve mutlaka kazanacağız. Bu vesileyle bir kez daha nevruz bayramınızı kutluyor, nevruzu direnişin ve onurun bayramı olarak tarihe yazdıran bütün şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyor, her birinizi ayrı ayrı yürekten selamlıyoruz. Newroz piroz be."

DİLEK ÖCAN, AİLESİ VE AVUKATLARININ MESAJINI OKUDU

Demirtaş ve Yüksekdağ'ın mesajının okunmasından sonra alandaki nevruz ateşi tertip komitesi ve milletvekilleri tarafından yakıldı. Ateşin yakılmasından sonra İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan konuştu. Dilek Öcalan, Abdullah avukatları ve ailesinin mesajını okudu. Dilek Öcalan, Abdullah Öcalan'ın nevruzunu kutladıklarını belirterek, "Nevruz, her daim özgürlük ve umudun adıdır. Nevruz, halkımızın yüzyıllardır özgürlüğü haline gelmiştir. Her geçen gün tecrit koşulları ağırlaştırılan Öcalan, barış mesajını verdi. 2013'te yaptığı çağrının karşılığı darbe mekaniği oldu. İmralı'da 1999 yılından bu yana tecrit yaşanıyor. 6 yıldır avukat girmemiş, ailesi 1 defa görüştü. Son görüşmede Öcalan, devlet isterse 6 ayda sorunu çözeriz çağrısını yaptı. İmralı tecridin dağılması özgürlük anlamına gelecektir" dedi.

TÜRK: BAŞKANLARIMIZ BUGÜN ZİNDANDA ELBETTE, 'HAYIR' DİYECEĞİZ

Görevden alındıktan sonra bir süre tutuklu kalan eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise yaptığı konuşmada, bu halkın üzerinde çok zulümler yaşandığını bildiklerini, ancak bu alandan seslerini tüm dünyaya duyurduklarını ifade etti. Ahmet Türk şunları söyledi:

"Bugün dünyanın gözü Amed nevruzunda. Bu nevruzda Kürtler ne istiyor, talebi nedir konuşup, bütün dünyaya ileteceğiz. Bu nevruzun adı 'Mutlaka kazanacağız'dır. Mutlaka bu noktaya varacağız. Yıllardan beri siyasetin içinde bir kardeşiniz olarak bir çok baskıyı yaşadım. 12 Eylül'ü yaşadık, faili meçhullerin, köylerin yakıldığının şahidi olduk. Özgürlük davamızı kar topu gibi büyüyerek, daha büyük bir inançla bugün buraya geldik. Bugün de zulüm politikaları devam ediyor. Bu Nevruz'u kutlarken, Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmak için, bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bugün Rojava'da Kürtlerin geleceğini karartmak için yoğun bir baskı var. Biz diyoruz ki, ancak ortak akıl ve diyalogla sorunu çözeriz. Kolombiya'da 200 bin insanın öldüğü savaş barışla sona erdi. Biz onu için diyoruz ki, geçmişte denediğiniz Kürt halkının geleceğini karartacak politikadan vazgeçin. Bugün büyük bir mutluluk duyuyoruz ki, demokratlar da yavaş yavaş bu iktidara karşı seslerini güçlendiriyor. Biz birliğimizi geliştirmedikçe, tarih önünde sorumlu oluruz. Eğer bugün Şengal halkının geleceğini karartarak isterseniz bunun faturası çok ağır olur. Bugün Şengal'de Kürtleri birbirine karşı getirenler tarih önünde sorumlu olacaklar. Bu görkemli Nevruz'dan sonda 16 Nisan'da bir referandum var. Herkes Kürtler ne diyecek diye soruyor. Bu referandum un Kürtler için başka bir anlamı var. Başkanlarımız bugün zindanda, buna biz 'Evet' mi diyeceğiz, elbette 'Hayır' diyeceğiz. 84 belediyemize kayyum atandı 'Evet' mi diyeceğiz, tabii ki 'Hayır' diyeceğiz. Referandumu böyle görerek, 'Hayır' oyunu artırmak lazım. Kürdistan şehrini zindan edenler elbet bunun hesabını verecek. Kürtler bunun hesabını soracak. Bu yıl Kürtlerin geleceği için önemli bir yıl. Değişim ve dönüşümün yaşanacağı önemli bir yıldır. Kürtlerin kazanımlarına yok etmeye çalışanların mahkum olacağı bir yıldır. Bu halkımız bir çok sınavdan geçti. Her zaman özgürlüğü için büyük bedeller ödedi. Başımız her zaman dik olacak."

BAYDEMİR: MHP VE ERGENEKONLA KİRLİ İTTİFAK KURDULAR

Diyarbakır'daki kutlamalarda son konuşmayı HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir yaptı. Baydemir, bugün geleceklerine sahip çıktıklarını, Diyarbakır halkının bir kez daha başararak, korkunun zulmün, kefenini yırttığı görüşünü savundu. Osman Baydemir şunları söyledi:

"Bugünkü coşkunuz, sahiplenişiniz, Kürt halkına biçilmek istenilen kefenini yüreğinizle yırttınız. Bundan bir kaç yıl önce Nevruz'da sayın Öcalan'ın cağrısıyla bir müzakere masası oluştu. Milyonlar bu masaya güller koydu. Ama, gül bahçesinin güllerini soldurdular. Barışı bir seçime kurban ettiler. Barışı kendi istikballerine, mevkilerine kurban ettiler. Bir kez daha Nevruz meydanından devlet aklına çağırımızdır. İki yıllık müzakere sürecinde Kürt halkıyla diyalog kurdğunuz için ülke bir umut vahası haline dönüştü. Ne zaman ki bu masayı devirdiniz, ne zaman ki MHP ile Ergenekonla kirli bir ittifak kurdunuz, ülkenin her yanı yangına döndü. Urfa'ya binlerce kez selam olsun. Çünkü bizim mücadelemizin özü, Nemrut, Firavun ve Dehak'a karşı bir direnişin mücadelesidir. Nemrut insanları diri diri yaktı. Ama İbrahimler yani sizler, zulmün ateşini söndürdünüz. Bugün Amed meydanında savaşın son bulması, birlikte yaşama, özgürlük diye bir coşku yaşanıyor. Hep birlikte bir kaç mesaj daha verelim. Çatışmayla, savaşla, zor ve zulümle eşbaşkanlarımız Demirtaş ve Yüksekdağ, belediye eşbaşkanlarımız Kışanak ve Anlı, grup başkanvekillerimiz, milletvekillerimiz, 5 bine aşkın partilimiz tutuklu. Hukuk, yargı HDP'nin giyotinine dönüşmüş durumda. Anayasa Mahkemesi Balbay kararına sahip çıkmıyor. Başkanlarımız bugün cezaevinde ama hiç kuşkunuz olmasın, onlar zulme ve savaşa karşı boyun eğmedikleri için hep onurla anılacaklar. Ama onları tutuklayanlar AKP, MHP'nin yegane sıfatları var, onlar zindancıbaşıdır. Onlara özgürlük alanında 'Hayır' diyoruz. And olsun ki, Demirtaş'lar, Yüksekdağ'lar, Kışanak'lar, vekilleriniz bir gün mutlaka bu alanda olacaklar. Baskıyla zorla, zulümle sonuç alacağına inanlar, bu alana çok iyi baksınlar. Ey hükümet, ey devlet halkı bu yol, yol değildir. Gelin bu yoldan vazgeçin. Bugün Amed halkı önümüze bir yol sürüyor. Barışa ve özgürlüğe giden yolu açtığınız. Hayırlı olsun. Şırnak'ı, Cizre'yi, Sur'u hani diyorlardı 'baş üstüne baş bırakmayacağız.' Onlar şimdi yeni bir anayasa ile halkın karşına çıkmaya çalışıyorlar. 82 Anayasında Kürtler, Aleviler var mıydı? Bu pakette bizler var mıyız? Bu pakette Kürde özgürlük var mı? Ha 82 cuntası anayasası ha AKP, MHP anayasası, al birini vur ötekini. Hükümet bir ekonomik paket açmıştı. Onların paketlerinde kabak çıktı. Şimdi dayattıkları bu pakette, dişinizle, tırnağınızla elde ettiğimiz bütün kazanımlar elden alınacak. Ülke bir karanlığa sürüklenecek. Karanlığa ve faşizme hayır diyoruz. Sebahat Tuncel'i cezaevine koyanlardan bize hiç bir hayır gelmez. 1982 anayasandaki yüzde 10 barajını yıkıp açtınız. Onlar bunu kabul edemedi. Şimdi bu paketle yüzde 10 barajını yüzde 51'e çıkaracaklar. Amaçları Kürtler yönetime dahil olmasın. Çağrımız, Kürtlere gelip ittifaklarımızı güçlendirelim."

Kutlamalarda, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin tutuklu eski eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın mesajları ile okunması ile devam etti.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Haber: Felat BOZARSLAN- Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR- Ahmet ÜN/ DİYARBAKIR, -

=======================================

Cip birahaneye girdi: 3 yaralı

ANTALYA'da kavşak dönüşü geri geri hızla ilerleyen cip bir birahaneye girdi. Cipteki 3 kişi yaralandı.

Olay, Muratpaşa ilçesi Güllük Kavşağı üzerinde akşam saatlerinde meydana geldi. İçerisinde sürücüsü dahil kimliği henüz belirlenemeyen 3 kişinin bulunduğu 07 LJ 879 plakalı cip, kavşaktan döndükten sonra geri geri hızla yol aldı. Kaldırımı aşan cip yol kenarındaki birahaneye girdi. Gürültüyü duyan esnafın haber vermesi üzerine gelen 112 ekibi, araçtaki yaralı 3 kişiyi hastaneye götürdü. Olay yerine gelen polis ekipleri uzun süre kazanın nasıl olduğunu anlamaya çalıştı. Cipte inceleme yapan polis ekipleri, otomatik vitesli aracın gaz pedalının takılı kalmış olabileceği ihtimalini değerlendirdi.

Otomobil ve birahanede maddi zarar meydana gelirken birahanenin bitişiğindeki market de zarar gördü. Market sahibi 50 yaşındaki Orhan Yılmaz, kaza anında market önünde kimse olmamasının bir faciayı önlediğini söyledi. Kazanın nasıl olduğunu anlamadığını da belirten Yılmaz, "Gaz pedalının takılı kaldığını söylediler. Çok garip bir durum" dedi. Otomobil bulunduğu yerden çekiciyle çıkarılarak otoparka götürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Kaza yeri detay

-Otomobil detay

-Zarar gören dükkanlardan detay

-Çevreye saçılan otomobil parçalarından detay

-Market Sahibi Orhan Yılmaz Röp

-Görgü tanığı röp

Haber- Kamera: Alparslan ÇINAR/ANTALYA, -

==================================

Gaziantep'te, liseliler tekme tokat kavga etti

GAZİANTEP'te, lise öğrencisi iki grup şehir merkezinde tekme tokat birbirine girdi. Emniyet Müdürlüğü'nün bulunduğu cadde üzerindeki tramvay hattında öğrencilerin kavgası görenleri şaşkına çevirdi.

Olay, saat 15.30 sıralarında Gaziantep Valiliği ile Emniyet Müdürlüğü'nün de bulunduğu Muammer Aksoy Bulvarı üzerinde meydana geldi. Birlikte yürüyen 20 kadar lise öğrencisi, Emniyet Müdürlüğü'ne 50 metre mesafedeki tramvay hattında tartışmaya başladı. Sebebi bilinmeyen tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Birinin elinde tahta sopa bulunan öğrenciler, yoldan yaya ve araçla geçenlerin şaşkın bakışlarına aldırış etmeden tekme tokat birbirlerine vurmaya başladı. Bir süre sonra gruptaki bazı öğrencilerin araya girmesiyle sonlandırılan kavganın ardından öğrenciler yine şaşkın bakışlar arasında hep birlikte yolun karşısına geçerek gözden kayboldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------

Kavga eden gençler

Gençlerin birbirine vurması

Tramvay yolunda kavga

Gençlerin olay yerinden ayrılması

Genel ve detay görüntüler

Haber–Kamera: Metin Faruk TAMER-GAZİANTEP-DHA)

============================================

Tunceli'de 2 ayrı Nevruz kutlaması yapıldı

TUNCELİ'de siyasi parti ve sivil toplum kuruşları ayrı, Tunceli Valiliği ve Belediyesi de ayrı olarak hazırladıkları programlarla Nevruz Bayramı'nı aynı anda, farklı alanlarda kutladı.

Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin birlikte kutladığı Nevruz programının dışında Tunceli Belediyesi'nin hazırladığı Nevruz programı aynı anda iki farklı alanda gerçekleştirildi. İlk olarak saat 11.00'da Tunceli Valiliği ile Tunceli Belediyesinin ortak düzenlendiği Nevruz kutlamaları başladı. Valilik ile belediyenin ortak düzenlediği Nevruz kutlamalarına Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Kaymak, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Salih Karataş, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ubeyde İpek, Emniyet Müdürü Doğu Ateş ile İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tekin Aktemur ve birçok vatandaş katıldı.

Valilik ve belediyenin düzenlediği Nevruz kutlamaları Cumhuriyet Leydanı yeraltı çarşısı üzerinde gerçekleştirildi. Resmi Nevruz töreninde ilk olarak Nevruz ateşi yakılırken, Vali Kaymak ile diğer yetkililer ateş üzerinde atladıktan sonra, Örs'te demir dövdü. Protokol üyeleri yumurta tokuşturduktan sonra konuşan Vali Kaymak, Nevruz'un tarihçesi hakkında bilgi vererek, "Bu Nevruz programını İranlılar, Türkler, Kürtler, İslamiyet öncesinden beri kutlamaktadırlar. Hatta Ergenekon'dan çıkış destanına baktığımızda orada demirin eritilerek çıkılması da, yorumcular tarafından bir Türk geleneği olduğu söylenir. Bu tür tartışmalara girmek istemiyoruz ama bilinen bir gerçek var ki, bu coğrafyada kutlanan eski bir gelenek. Baharın gelişi, cemrenin suya, havaya, toprağa düşmesi ısınması nedeniyle bir sevinç, mutluluk bayramı olarak kutlanıyor. Şüphesiz bu nevruz bayramlarını bizler de gerçek manada bir bayram olarak kutlamak istiyoruz. Bu geleneğin gerçekten insanları birbirine kaynaştıran, yaklaştıran ve mutlulukları paylaşılan bir bayram olmasını istiyoruz. Bu bayramlar kinleri artırmamalı, ayrışmaya sebep olmamalı. Bu vesileyle buradayız ve bütün halkımızın, milletimizin nevruz bayramını kutluyorum" dedi.

Alevi Dedeleri'nin okuduğu deyişlerden sonra yöresel folklor gösterisi yapıldı ve tören sonunda, katılımcılara etli pilav ikramı yapıldı.

Tunceli'de faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi partilerin ortak düzenlediği Nevruz kutlaması ise saat 12.00 sularında Seyit Rıza Meydanı'nda gerçekleştirildi. Sıkı güvenlik önlemleri altında alana giren herkesin üstü aranırken, Nevruz kutlamaları için Seyit Rıza Meydanı'nda yaklaşık 2 bin kişi toplandı. Tören başlamadan önce sahneye çıkan yerel sanatçıların söylediği türkülerle coşan kalabalık, uzun süre meydanda halay çekti.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, sivil toplum kuruluşu ile diğer siyasi parti temsilcileri hep birlikte Nevruz ateşini yakmasıyla birlikte kutlamalara başlandı. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü törenlere yöresel Kürt kıyafeti giydiği görüldü.Bazı siyasi parti ve STK temsilcisinin konuşmalarından sonra konuşan HDP'li Önlü, eş genel başkanları ile birçok milletvekilinin cezaevinde olduğunu belirterek "Kürt halkının temsilcileri sudan gerekçe ile içeri tıkıldı. Onlarca belediyeye kayyum atandı. Bizler bu durumları asla kabul etmiyoruz. Halkın iradesi asla hapsedilemez. Nevruz barış ve kardeşliktir. Barış gelinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi

Yapılan konuşmalardan sonra yerel sanatçıların konseriyle devam eden Nevruz etkinlikleri Tunceli'de olaysın geçti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Resmi nevruz töreninde görüntü

-Nevruz ateşinin yakılması

-Vali ve değer yetkililerin nevruz ateşinde atlaması

-Yumurta dokuşturması

-Yöresel halk oyunları detay görüntüler

-STK ve siyasi partilerin nevruz kutlamasından görüntüler

-Alanda toplanma

-Halayların çekilmesi

-HDP milletvekili alican önlü'nün nevruz ateşini yakması

-Alandan detay görüntü

-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Ferit DEMİR/TUNCELİ, -

=========================================

Valilik çınar ağacının kesimini durdurdu

ADAPAZARI Belediyesi, Orhan Gazi Caddesi üzerinde bulunan asırlık çınar ağacını, yeni imar planında yol üstünde yer alması nedeniyle kesmeye başladı. Çınar ağacının kesimiyle ilgili tepkiler üzerine Sakarya Valiliği, daha önce kesilmesi için karar veren Orman İşletme Müdürlüğü'nden yeniden inceleme yapmasını isterken, kesim durduruldu.

Adapazarı Maltepe Mahallesi Orhangazi Caddesi üzerinde kaldırımda bulunan yaklaşık bir asırlık çınar ağacı, sabah saatlerinde bölgeye gelen Adapazarı Belediyesi'ne bağlı ekipler tarafından kesilmeye başlandı. Vince bağlı sepette bulunan görevli ağacı kesmek için yukarıdan aşağı doğru dalları kesti. Ağacın yanında bulunan apartmanda oturanlar, "Bu ağacın kime ne zararı var. Burada ne yolu açılacak. Bu çınar ağacı yüzyıldır bize gölgelik yapıyordu. Yazık ediyorlar" diyerek tepki gösterdi.

Adapazarı Belediyesi yetkilileri ağacın bulunduğu yerin yeni imar planında yol olarak yer aldığını bu nedenle yol çalışması için ağacın kesiminin yapıldığını belirtti. Çınar ağacının kesimiyle ilgili yerel haber sitelerinden yayınlanan haberler üzerine Sakarya Valiliği, Orman İşletme Şefliği'nden yeniden inceleme yapmasını istedi. Daha önce ağacın kesilmesi için karar veren Orman İşletme Şefliği'nin yeniden inceleme yapıp karar verene kadar ağacın kesimi durduruldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Çınarın kesilmesi

-Belediye görevlileri, detaylar

Haber: Zafer TOKUŞ-Aziz GÜVENER/ADAPAZARI(Sakarya), -

==============================================

Manavgat'ta orman haftası etkinliği

ORMAN Haftası dolayısıyla Manavgat Kaymakamlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, TEMA Vakfı Temsilciliği ve çeşitli okulların katılımıyla fidan dikimi gerçekleştirildi.

Kavaklı Mahallesi'nde 21- 27 Mart Orman Haftası dolayısıyla orman geliştirme alanında gerçekleştirilen etkinliğe Kaymakam Nazmi Günlü, eski sanayi ve ticaret bakanlarından Metin Şahin, Orman İşletme Müdürü İsmail Hacıoğlu, TEMA Vakfı Temsilcisi Şenay Malbora, siyasi parti temsilcileri, çeşitli okullardan öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan TEMA Vakfı Manavgat Temsilcisi Şenay Malbora, iklim değişikliği, orman yangınları ve ormansızlaştırma gibi nedenlerle orman ekosistemlerinin tahrip olduğunu belirtti.

Ormanların tüm canlılara hiçbir karşılık beklemeden hizmet verdiğini kaydeden Malbora, "Tatlı suların yaklaşık yüzde 75'i ormanlardan beslenen su havzalarından karşılanmaktadır. Bu bakımdan ormanlar konusunda daha hassasiyet göstermeliyiz. İnsanlığa faydalı olmanın en kolay yolu fidan dikmektir" dedi.

Gençler ve çocuklar için orman ve su gibi varlıkların korunması gerektiğini kaydeden eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin de "Gerek nüfus artışı gerekse kentleşme nedeniyle çok değerli orman varlıklarımız büyük zarar görüyor. Onlar tahribat görüyor hatta beklide tamamen yok oluyor" dedi.

21 Mart'ın yeni günü yeni yılı müjdeleyen Nevruz günü olduğunu hatırlatan Kaymakam Nazmi Günlü de, "Bugün Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası'nın başlangıcı. Bu haftalarda insanlarımıza, gençlerimize, ormanın, yeşilin ve doğanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Doğaya ve yeşile kıymet vermek için ağaç dikmekten işe başlıyoruz" diye konuştu.

Öğrencilerin şiir okuması ve halkoyunları gösterilerinin sunulmasının ardından fidan dikimi gerçekleştirildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

Fidan dikimi genel görüntü

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

Kaymakam Nazmi Günlü'nün konuşması

Öğrencilerden detay

TEMA Vakfı Temsilcisi Şenay Malbora'nın konuşması

Halkoyunları gösterisi

Eski bakan Metin Şahin'in konuşması

Öğrencilerden detay

Fidan dikim alanına gidiş

Kaymakam Nazmi Günlü ve öğrencilerin fidan dikmesi

Haber- Kamera: Mithat ABAKAN/MANAVGAT(Antalya),

===============================================

Özel çocuklardan özel program

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi'nin 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü için düzenlediği programda özel çocukların sahnelediği bir dizi gösteri, beğeni topladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve down sendromlu bireylerin çalışabildiği Down Kafe'de 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle program düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, down sendromlu çocuklar, aileleri ve vatandaşlar programa katıldı. Down sendromuna karşı bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmak için düzenlenen etkinlikte özel çocuklar sahne aldı. Özel çocuklardan oluşan mehter takımı, çeşitli marşlar çaldı. Ardından sahneye çıkan dans ekibi, performansıyla alkış aldı. Türk sinemasının sevilen filmi, Hababam Sınıfı'nı sahneye uyarlayan özel çocuklar, katılımcıları hem güldürdü hem eğlendirdi.

Gösterilerin sona ermesinin ardından konuşan Başkan Zolan, down sendromlu bireylere verilen eğitimin önemine dikkat çekti. Özel çocuklara desteklerini sürdüreceklerini belirten Zolan, "Çocuklarımıza fırsat verdiğimizde onlara emek verdiğimizde ortaya çıkan sonuçların bir kısmını bugün net bir şekilde gördük. Her bir bireyin bizim için değerli olduğunu, önemli olduğunu ve insan olduğunu düşünerek, ona verilebilecek her şeyin, fırsatların ve eğitimin verilmesi için büyükşehir belediyesi olarak sonuna kadar ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz. Sonuca bakarsak çok güzel bir noktaya geldik. Kentimizdeki derneklerimizle birlikte Down sendromuyla ilgili gereken farkındalığı oluşturduk. Düzenlenen etkinlikte başta çocuklar olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Denizli Down Sendromu Derneği Başkanı Hayrettin Yazıcı ise desteklerinden dolayı Başkan Zolan'a teşekkür plaketi verdi. Zolan ise etkinliğe katılan tüm özel çocuklara plaketlerini takdim etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Alandan detay görüntü

Down sendromlu çocukların dans etmesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın konuşması

Plaket takdimi

Haber- Kamera: Deniz TOKAT / DENİZLİ,