Belgrad da Sığınmacılara Karşı Irkçılığa Son Eylemi

Belgrad'da "Sığınmacılara Karşı Irkçılığa Son" Eylemi


Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü kapsamında, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, "Sığınmacılara karşı ırkçılığa son" sloganıyla eylem düzenlendi.

Sırbistan'da faaliyet gösteren Siyah Giyinen Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen eyleme çok sayıda Belgradlı destek verdi.

Dernek adına açıklama yapan Stasa Zajevic, ırkçılık ve nefret söylemlerinin Avrupa'yı ele geçirdiğini ifade ederek, "Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı sırasında baş gösteren toplama kampları, tel örgüler ve farklılıkları dışlama gibi durumların geçmişte kalmadığı noktasında endişe duyuyoruz." dedi.

Sığınmacılara karşı ırkçılığın insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Zajevic, sığınmacıların savaştan kaçtığı gerçeğine işaret etti.

Zajevic, sığınmacıların Sırbistan'da "mahsur kaldığını" belirterek, "Sığınmacılar, Sırbistan'dan Avrupa'ya geçiş yapabilmek için alternatif yollar arıyor. Tel örgülerin sayısının gün geçtikçe artması ve Avrupa'nın insan güvenliği yerine sınırlarını korumak için çaba sarf etmesi sığınmacı geçişlerini zorlaştırıyor." diye konuştu.

Başkentteki eyleme katılanlar üzerinde "Dayanışma", "Tuğla üstüne tuğla, duvar üstüne duvar örülen Avrupa kalesini ele geçireceğiz", "Özgürlük tutkusu tüm sınırlardan güçlüdür", "Sığınmacıları değil silah ticaretini yasaklayın" yazan dövizler taşıdı.