3. Uluslararası Antalya Yörük Festivali Başladı

3. Uluslararası Antalya Yörük Festivali Başladı


Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Yörük Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Antalya Yörük Festivali, göç duası ve temsili yörük göçüyle başladı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhuriyet Meydanı'nda Yörük Ateşi Seyyah Dans Topluluğu ve Mehter gösterisi ve göç duasının ardından temsili, gelin alması ile yörük göçü yapıldı.

Türkiye ve Makedonya, KKTC, Türki Cumhuriyetleri gibi dünyanın farklı bölgelerinden gelen yörükler, develer üstünde geleneksel kıyafetleriyle temsili yörük göçünü yaşattı. Deve kervanları, Karaalioğlu Parkı'nda sona erdi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 1995 yılında kaymakam olarak görev yaptığı Kırklareli'nin Karakeçeli ilçesinde başlayan ve hala devam eden Ertuğrul Gazi'yi anma etkinliklerini anlattı.

Geleneğin ve kültürün gelecek nesillerce iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Karaloğlu, "Bin yıl önce Orta Asya bozkırlarından Anadolu'ya taşıdığımız tertemiz kültürümüzü medeniyetimizi örfümüzü geleneğimizi yaşatıyoruz, yaşatmaya devam ediyoruz. İşte bu kültürün en önemli taşıyıcılarından Yörükler ve Türkmenler." ifadelerini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, Yörük Festivali'nin Antalya'nın marka değerlerinden biri olacağına dikkati çekerek, yörük festivalinin Antalya'nın markalarından birisi olmaya devam edeceğini aktardı.

Festival kapsamında, üç gün boyunca folklor, müzik, mehter, cirit ve okçuluk gösterilerin olacağını vurgulayan Türel, şunları kaydetti:

"Yörük ateşi çevresinde birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Geçen yıl, burada demiştim ki 'Antalya, dimdik ayakta, bir ve beraber, bin yıllık yürüyüşümüz devam ediyor ve devam edecek.' Aradan bir yıl geçti, Türkiye'ye terörle saldırdılar, yetmedi, alçakça bir darbeyle işgal etmeye kalktılar. Ama önce Allah, sonra sizler, büyük Türk milleti, bütün bu oyunları bozdunuz. Sizler bayrağı indirmediniz. Fakat hepimiz farkında olmalıyız ki Türkiye'nin birliği, dirliği için mücadele devam etmektedir. Çünkü birileri her tür fitne ve fesatla, oyunlara, tertiplere devam ediyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız."

Antalya'nın, Türkiye'nin ve dünyanın gündemini meşgul ettiğini ifade eden Türel, "Türkiye, sizlerin ve milletimizin sayesinde bütün tertipleri bozmuştur. İçerideki oyunlar, Suriye'deki oyunlar bozulmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Antalya için atılan adımları, sarf edilen gayretleri herkesin görmesi gerektiğinin altını çizen Türel, turizmde ve tarımda tekrar yükselişe geçeceklerini vurguladı.

Türel, yörük meşalesini bütün kardeş ülkelere, Kırgızistan'a, Türkistan'a, Balkanlara taşıyacaklarını ifade etti.

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enc ile Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Duman da konuşma yaptı.