16 Ocak Basın Onur Gününe Doğru

16 Ocak Basın Onur Gününe Doğru


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Ocak 1923 tarihinde ilk kez Kocaeli'de düzenlediği basın toplantısı dolayısıyla kutlanan 16 Ocak Basın Onur Günü'nde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve İzmit Belediyesince çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, 16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan'ı makamında ziyaret etti.

Belediye Başkanı Doğan, ziyarette yaptığı açıklamada, İzmit'te gazetecilik yapmanın bir ayrıcalık olduğuna işaret ederek, "Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin kurulacağını açıkladığı ilk basın toplantısını 94 yıl önce şehrimizde gerçekleştirilmiştir. Atatürk'ün, hayatında ilk ve son basın toplantısını şehrimizde yapmış olmasının haklı bir gururunu yaşıyoruz. İzmit, 16 Ocak 1923 tarihinde dönemin aydınları ve gazetecileriyle bir durum değerlendirmesi yapan Mustafa Kemal'i ağırlamanın onurunu yaşamıştır. İzmit Belediyesi olarak her zaman böyle önemli bir günü destekledik." ifadelerini kullandı.

Doğan, 16 Ocak 1923, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mesajlarının dünyaya verildiği çok önemli bir gün olduğunu vurgulayarak, Türkiye Cumhuriyeti devletinini ilelebet var olacağını belirtti.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ile bu yıl çok özel bir program hazırladıklarını bildiren Doğan, şöyle konuştu:

"Basın çalışanlarımızı da bir nebze olsun onure etmek istedik. Devletimiz, gazeteciler için konut yapıyor. İzmit Belediyesi olarak biz de arkadaşlarımıza bisiklet vereceğiz. Gazeteci arkadaşlarımız gerçekten zor şartlarda çalışıyorlar. Gazete patronlarının da bu konuda duyarlı davranmaları ve fedakarlık yapmalarını bekliyoruz."

"260 gazeteciye bisiklet hediye edilecek"

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gürol ise, bu seneki Basın Onur Günü etkinliklerine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ev sahipliğinde yapacaklarını kaydederek, her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanı Doğan'a teşekkür etti.

Gürol, bu yılki 16 Ocak Basın Onur Günü etkinliklerinin çok farklı olacağını, Türkiye'nin farklı illerinden cemiyet başkanlarını 3 gün boyunca misafir edeceklerini bildirdi.

İzmit Belediyesinin "İzmit'i Seviyor Bisiklete Biniyorum Projesi" kapsamında kentte ağırlayacakları 60 cemiyet başkanı ile Kocaeli'de aktif olarak muhabirlik yapan yaklaşık 200 kişiye bisiklet hediye edeceğini kaydeden Gürol, "Böylelikle başkanımızın bisiklet projesi tüm Türkiye'ye yayılmış olacak. Ayrıca gazeteci arkadaşlarımız için yapılmakta olan konutları da önümüzdeki Eylül ayında teslim etmeyi planlıyoruz. Bizlere her zaman destek olan ve yardımlarını esirgemeyen İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan'a teşekkürü bir borç biliyorum." şeklinde konuştu.