Büyükşehir’lerin Seçim Anketi;2014 yerel seçim anketi

Cafer Dumanlı 2013-12-30 0

30 Mart yerel seçimleri için geri sayım başladı. Ak Parti, CHP, MHP ve BDP arasında geçmesi beklenen seçimde anket şirketleri de araştırmalarını yoğunlaştırdı.

 

EN SON SEÇİM ANKETİ

 

20 BÜYÜKŞEHİR AK PARTİ’NİN

 

MAK Danışmanlık tarafından yapılan son yerel seçim anketi 51 il, 26 büyükşehiri kapsadı. Büyükşehirler içerisinde Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’da vatandaşlar tercihlerini Ak Parti’den yana kullandı.

 

5 BÜYÜKŞEHİR CHP’NİN

 

Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla ve Tekirdağ’da ise halk tercihini CHP’nin adayından yana kullanacağını belirtti.

 

DİYARBAKIR BDP’NİN

 

Araştırma sonuçlarına göre, BDP’nin alabildiği tek il Diyarbakır oldu.

 

2 İLDE ORANLAR AYNI ÇIKTI

 

Ordu ve Manisa’da illerinde ise büyük bir çekişme var. Manisa’da Ak Parti ile MHP, Ordu’da ise AK Parti-CHP arasında sıkı bir rekabet var.

 

Gezici Araştırma tarafından Türkiye genelinde yapılan anket sonuçları belli oldu.

Hangi partiyi destekliyorsunuz

AKP

MHP

CHP

DİĞER

 

SONUCU GÖSTER

Anket, TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 192 ilçede bunlara bağlı 210 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2.646′sı kadın ve 2.646′sı erkek toplam 5.292 katılımcıyla, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı.

İŞTE SONUÇLAR

Türkiye Geneli

AKP44.1

CHP27.5

MHP17.2

BDP9.2

DİĞER2.0

TOPLAM 100.0

Çalışmanın yürütüldüğü 36 il…

Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak.

Leave A Response »


9 + 4 =