2014 Son Seçim anketi ANKARA

2014 Son Seçim anketi.
Bu haber 2014-02-20 02:09:35 eklenmiş ve 288 kez görüntülenmiştir.

2014 Son Seçim anketi . 30 Mart yerel seçimler öncesi yapılan Son seçim anketlerinde hangi parti önde gidiyor. Ak Parti CHP MHP BDP Oy oranları ne kadar? Son seçim anketi yerel seçim en son güncel bilgiler

HABERGAZETE.COM 2014 Son Seçim anketi .  30 Mart yerel seçimler öncesi yapılan Son seçim anketlerinde hangi parti önde gidiyor. Ak Parti  CHP MHP  BDP Oy oranları ne kadar?
 
 
 
 2014 Yerel Seçim öncesinde Araştırma ve gezici şirketler olan Genar  Konda  Sonar  Konsensus ve Andy-ar araştırma şirketleri SON SEÇİM ANKET verileri burda. 2014 SON SEÇİM ANKETlerinde İstanbul Ankara İzmir ve 30 Büyükşehirde hangi parti birinci.
Araştırma Şirketleri SON SEÇİM ANKET leri ile ilgili tüm ayrıntıları analizleri halk yoklamaları habergazete.com sitemizde. SON SEÇİM ANKET lerine ilişkin Araştırma şirketlerine ait fotogaleri ve görsel  oy oranları dilimleri de online sitemizde mevcuttur.
2014 30 Mart Mahalli ve idari Yerel seçimler öncesi Araştırma şirketlerine ait SON SEÇİM ANKETLER fotogalerisine ulaşmak için resimdeki linklere tıklayınız.
 
 
ORC'DEN SON YAPILAN ANKET  ORC 12 BÜYÜK İL SONUÇLARINI AÇIKLADI
 
30 mart yerel seçimlerine 39 gün kala ORC Araştırma Şirketi'nin İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Erzurum, Trabzon, Bursa, Balıkesir, Eskişehir ve Aydın illerini kapsayan araştırmanın sonuçları açıklandı.
ARAŞTIRMA 22 GÜN SÜRDÜ
22 gün süren araştırmada 12 büyükşehirde vatandaşların siyasi tercihlerini belirlemek için katılımcılara 30 Mart yerel seçimlerinde hangi partinin adayına oy verecekleri sorusu yöneltildi.
İSTANBUL
30 Mart yerel seçimlerinde siyasi partiler için en önemli büyükşehir hiç kuşkusuz ki İstanbul. Kadir Topbaş ve Mustafa Sarıgül arasında geçecek yarışta Topbaş'ın Sarıgül'e karşı üstünlüğü devam ediyor. İstanbul seçmenine yöneltilen '30 Mart'ta hangi partinin adayına oy vereceksiniz?' sorusuna yanıt verenlerin yüzde 45.3'ü tercihini Kadir Topbaştan yana kullandı. Megakentte CHP adayı Mustafa Sarıgül'ü destekleyenlerin oranı da yüzde 38 olarak belirlendi.
İZMİR
CHP'nin kalesi illerden biri olan İzmir'de Aziz Kocaoğlu ile Binali Yıldırım yarışacak. ORC anketinde İzmir halkının yüzde 42.3'ü yerel seçimlerde CHP'nin adayını destekleyeceğini açıkladı. İzmir'de Binali Yıldırım'a destek verenlerin oranı yüzde 38.1'de kaldı.
ANKARA
Başkent Ankara'da ibre mevcut başkan Melih Gökçek'i gösteriyor. CHP'nin 2009 yerel seçimlerinde MHP adına seçime giren Mansur Yavaş'ı tercih ettiği Ankara'da katılımcıların yüzde 47.6'sı Melih Gökçek'e oy vereceğini açıkladı. Başkent'te Mansur Yavaş'ı destekleyenlerin oranı ise yüzde 34.1.
DİYARBAKIR
Diyarbakır her seçimde BDP'nin kalesi illerden biri olarak gösteriliyor. 30 Mart'ta BDP adayı Gültan Kışanak ve Ak Parti adayı Galip Ensarioğlu arasında geçecek yarışta Kışanak'ın rakibine 6 puan fark attığı sonucu ortaya çıktı. Diyarbakır'da Kışanak'a destek yüzde 44.5, Ensarioğlu'na destek yüzde 38.3 olarak belirlendi.
ŞANLIURFA
Şanlıurfa, BDP'nin stratejik değişiklik yaptığı illerden biri. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in aday gösterildiği ilde BDP'nin oylarını artırdığı gözlendi. Ak Parti adayı Celalattin Güvenç'in yüzde 43.5 ile ilk sırada yer aldığı kentte, Osman Baydemir'e destek yüzde 30.2.
VAN
ORC anketine göre; Van'da Ak Parti ile BDP arasında sıkı bir rekabetin olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu ilde Ak Parti adayı Osman Nuri Gülaçar katılımcıların yüzde 38.3'ünün desteğini alırken, BDP adayı Bekir Kaya yüzde 38.9 ile az farkla rakibinin önünde yer aldı.
ERZURUM
Erzurum'da MHP adayı Kamil Aydın ile Ak Parti adayı Mehmet Sekmen yarışıyor. Katılımcıların yüzde 42.5'inin yerel seçimlerde Ak Parti adayını destekleyeceğini belirtirken, yüzde 35'lik kesimde MHP adayını destekleyeceği yönünde görüş bildirdi.
TRABZON
CHP'nin kazanmak için üstüne düştüğü illerden biri Trabzon. Bu ilde aday olarak Volkan Canalioğlu'nu tercih eden CHP'ye destek yüzde 30.1 olarak belirlendi. Fevzi Gümrükçüoğlu ile yarışacağı Trabzon'da Ak Parti halkın yüzde 35'inin desteğini alıyor.
BURSA
Bursa'da kimsenin şans tanımadığı CHP oylarını yüzde 29'lara kadar yükseltti. Ak Parti'nin mevcut başkan Recep Altepe ile gireceği seçimlerde halkın yüzde 42.6'sının desteğini alıyor.
BALIKESİR
Balıkesir halkı, diğer illerin aksine tercihini MHP adayı İsmail Ok'tan yana kullandı. Yüzde 32 ile İsmail Ak'ın ilk sırada yer aldığı araştırmada Ak Parti Edip Uğur yüzde 29.1, CHP adayı Sami Sözat yüzde 27.4'lük kesimin desteğini alabildi.
ESKİŞEHİR
CHP'nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen'e destek yüzde 43. Ak Parti'nin kazanmak için varını yoğunu ortaya koyacağı ilde Harun Karacan'a destek ise yüzde 32.5 civarında.
AYDIN
Aydın'da CHP adayı Özlem Çerçioğlu, rakibine 14 puan fark atarak bu ilde rahat kazanacağa benziyor. Bu ilde Ak Parti adayı Mustafa Savaş'a destek yüzde 28.5'te kaldı
 
 
(GENAR - ANAR- KONDA- ANDY AR- KONSENSUS - ORC- MAK) ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİ VERİLERİ
 

(ORC) ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014

ORC  Tüm Anket sonuçları için aşağıdaki Resime tıklayınız
ORC araştırma şirketinin 30 Mart Yerel Seçimleri için 25 Ocak - 2 Şubat tarihleri arası yaptığı araştırmaya göre AK Parti %45 ile birinci sırada yer alırken onu sırasıyla %29,3 ile CHP, %15.1 ile MHP, %6.2 ile HDP - BDP, %2 ile Saadet Partisi, %2.4 ile diğer partiler takip etti.

GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014

 
 
 
 
 
Gener’ın Tüm Anket sonuçları için aşağıdaki resime tıklayın
 
GENAR’ın yaptığı son anket sonuçlarına göre, 30 Mart yerel seçimleri öncesi AK Parti yüzde 48’lik oy oranını koruyor.
Sonuçlara partilerin oy dağılımı söyle:
AK Parti yüzde 48.8
CHP yüzde 28
MHP yüzde 13
BDP yüzde 6.5
SP yüzde 1.5
Kamuoyu araştırma şirketi GENAR’ın yaptığı ankete göre AK Parti yüzde 49, CHP’nin oyları ise yüzde 26,5 seviyesinde.
Genel Müdür İhsan Aktaş, konuk olduğu programda partilerin oy oranlarına ilişkin "Son anket çalışmamızda Ak Parti’nin genel seçim oyları yüzde 49 civarında görünüyor. CHP’nin oyları ise yüzde 26,5 seviyesinde. MHP’nin oylarında bir deşiklilik olmadı aynı geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi yüzde 13,5 seviyesinde görünüyor, BDP’nin oy oranı ise yüzde 6,9." açıklamasında bulundu.
YEREL SEÇİM TAHMİNLERİ
30 Mart yerel seçimleri için de bir araştırma yaptıklarını belirten Aktaş "30 Mart Yerel seçimlerde ise Ak Parti’nin oyları yüzde 49, CHP’nin yüzde 28, MHP’nin yüzde 13 ve BDP’nin 6,5 seviyesinde görünüyor." şeklinde konuştu.
İSTANBUL’DA KADİR TOPBAŞ ÖNDE
İstanbullu seçmenin en çok merak ettiği soru 30 Mart yerel seçimlerini hangi adayın kazanacağı.
Bugüne kadar İstanbul’da 7 ayrı araştırma yapan GENAR’ın anket sonuçlarına göre, Mustafa Sarıgül’ün adaylığı sonrası CHP’nin oylarında 5 puanlık bir artış var. Ancak bu artış seçim yarışı için yetersiz görünüyor. Yine aynı araştırma sonuçlarına göre, Mustafa Sarıgül’ün oy oranı yüzde 38 iken, Kadir Topbaş’ın oy oranı yüzde 50 bandında.
ANKARALI YENİDEN GÖKÇEK DİYOR
GENAR’ın araştırma sonuçlarına göre Ankara’da AK Parti yüzde 53 oy oranına sahip. AK Parti’yi yüzde 28 ile CHP takip ederken, MHP’nin yüzde 15 oy oranı var.
ESKİ BAKAN BİNALİ YILDIRIM İZMİRDE CHP Yİ ZORLUYOR
İzmir’de yapılan anketler ise AK Parti’nin İzmir adayı Binali Yıldırım’ın seçimlerde CHP’yi zorlayacağı yönünde sonuçlar veriyor. Son anketlere göre AK Parti CHP’yle oy farkını yüzde 7’ye kadar indirmiş durumda. GENAR’ın sahibi İhsan Aktaş’a göre Binali Yıldırım seçimi başabaş götürür.
İSTANBUL İLÇELERİNDE SON DURUM?
ŞİŞLİ: Şişli’de seçimi Mustafa Sarıgül’ün adayı belirleyecek. Ancak AK Parti’nin adayı Mukadder Başeğmez’in çalışmaları ilçede iyi gidiyor.
MALTEPE: AK Parti’nin adayı Edibe Sözen seçimi başabaş götürecek gibi görünüyor. Sözen’in en büyük avantajı ise Sivaslı olması. Maltepe’de yaşayan Sivas kökenli vatandaşların AK Parti’den yana tercihte bulunması olası. Kadın aday olması da şansını yükseltiyor.
KARTAL: İyi bir çalışmayla AK Parti Kartal’ı geri alabilir.
KADIKÖY: Kadıköy’de seçime ihtiyaç yok. CHP aday göstermesede Kadıköy’ü kazanır.
BAKIRKÖY: İbre CHP’den yana.
AVCILAR: AK Parti’nin Avcılar’da genel seçim oyu CHP’nin çok önünde. Dolayısıyla AK Parti’nin Avcılar’da bu seçim şansı yüksek.
BÜYÜKÇEKMECE: Eğer önceki seçimden önce Kadir Topbaş Büyükçekmece sahilde boydan boya bir yürüyüş yapmış olsaydı muhtemelen AK Parti seçimleri kazanmış olacaktı. Seçimlerin kaderini kampanyanın kalitesi belirleyecek.
SARIYER: Bu seçim de AK Parti ile CHP arasında bir mücadele izleyeceğiz. Birbiren yakın oylar alınacağını düşünüyorum. MHP kökenli genç bir aday ile yarışa hazırlanan AK Parti’nin Sarıyer’de şansı hiç de az değil.
ATAŞEHİR: Genel seçimlerde AK Parti CHP’nin 10 puan önünde. Yerel seçim oylarında da CHP 10 puan önde. Değişken bir seçmen kitlesi var. Seçimin tam seçime benzediği bir ilçe olacak.
AK PARTİ BU İKİ İLÇEYE DİKKAT ETMELİ
İstanbul’da kaderi çok ilginç olan bir ilçe var. Beykoz iki defa bir adayı üst üste seçmedi. Beykoz’da seçim sıkı bir yarış içinde geçer. Burada CHP adayının profili de önemli.
Beylikdüzü de her zaman CHP ve AK Parti’nin başabaş olduğu bir yer. Her iki partinin seçmeni de bilinçli. Dolayısıyla Beylikdüzü de AK Parti için kritik ilçelerden biridir.
ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014
Andy-Ar Şirketi tarafından 30 ilde yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak 3 bin 733 kişiye yönelik araştırma düzenlendi.
Andy-Ar seçim anketi Fotogalerinin devamı için Aşağıdaki resime tıklayınız
"30 Mart yerel seçimlerinde oy tercihinizi hangi partiden yana kullanacaksınız?" sorusuna, araştırmaya katılanlanların yüzde 43.5’i AK Parti, yüzde 29.3’ü CHP, yüzde 13.6’sı MHP, yüzde 6.5’i ise BDP cevabını verdi.
Ankette yer alan "Bu pazar günü milletvekili genel seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna ise araştırmaya katılanların yüzde 48.7’si AK Parti, yüzde 26.6’sı CHP, yüzde 13.1’i MHP, yüzde 6.8’i ise BDP cevabını verdi.
Araştırmada, 17 Aralık operasyonuyla ilgili sorulara da yer verildi. "17 Aralık operasyonunun gerçek hedefi başbakandır görüşüne katılıyor musunuz?" sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 45.6’sı evet katılıyorum, yüzde 28.6’sı hayır katılmıyorum cevabını verdi.
Yine ankette yer alan "17 Aralık operasyonundan beri süregelen AK Parti Hükümeti ve Gülen Cemaati arasında yaşanan hükümeti mi yoksa cemaati mi haklı buluyorsunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 41.3’ü hükümet, yüzde 4.7’si cemaat, yüzde 31.6’sı ise ikisini de haklı bulmuyorum cevabını verdi.
ANDY-AR, 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinin sonucu, en yakın oranda tahmin eden 3. Araştırma Şirketi olmuştur.Şirketimiz 2004 yerel seçimlerinin sonucuna yakın tahminlerde bulunarak Türkiye kamuoyuna adını duyurmuştur.
ANDY-AR 2009 Yerel Seçimlerinden önce Türkiye geneli, büyükşehirler, il ve ilçeler bazında kamuoyuna açıkladığı araştırma sonucu tahminlerine ulusal medya sık sık yer vermiştir. ANDY-AR 2009’daki tahminleriyle sandık sonuçlarını en yakın bilen ikinci araştırma şirketi olmuştur.
KONSENSUS ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014
 
 
 
 
Anketin devamı için aşağıdaki resime tıklayın
 
 
 
Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi 19 Aralık 2013- 23 Ocak 2014 tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip seçmenle görüştü.
18 yaş üstü temsil yeteneği olan 761’i kadın, 743’ü erkek, bin 504 kişiyle telefon anketi yöntemiyle yapılan görüşmelerin ardından Türkiye kamuoyunun nabzına ilişkin önemli veriler ortaya çıktı.
BU PAZAR SEÇİM OLSA KİME OY VERİRSİNİZ?
Habertürk gazetesinde yayınlanan ankete göre, 30 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Konsensus, milyonların merak ettiği soruyu araştırmaya katılanlara sordu:
"Bu pazar bir yerel seçim olsa yaşadığınız yerdeki belediye başkanlığı için hangi partinin adayına oy verirsiniz?"
Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 41.7’si ’AK Parti’ cevabını verdi. Bu sonuçla AK Parti, 2009’daki yerel seçim sonuçlarına göre oyunu yüzde 2.9 artırarak birinci sıradaki yerini korudu. Oy oranını 6.4 puan artıran CHP’yse yüzde 29.5 ile ikinci sırada yer aldı. Binde 7’lik bir düşüş yaşayan MHP’nin oyuysa yüzde 15.4’te kaldı.
SİYASİ PERFORMANS SIRALAMASINDA EN ÖNDE ERDOĞAN VAR
Siyasi performans sıralamasında aylardır olduğu gibi yine ilk sırada AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bulunuyor. Erdoğan’ın siyasi performansından ’Memnunum’ diyenlerin oranı yüzde 44.2 çıktı. ’Memnun olmayanların’ oranıysa yüzde 47.5. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi performansından memnun olanların oranı yüzde 32.4’te kalırken, ’memnun olmayanların" yüzdesi 56.1 oldu.
EN BEĞENİLEN LİDER ERDOĞAN, İKİNCİ SIRADA SARIGÜL VAR
Konsensus, ankete katılanlara ’Size okuyacağım siyasi parti, hareket liderlerini beğenip beğenmediğinizi belirtir misiniz?’ diye de sordu. En beğenilen lider araştırmasında birinci sırada yüzde 44.4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
İkinciliği yüzde 40.4 ile CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül elde ederken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 38.5 ile üçüncülük koltuğuna oturdu. Beğenilen liderler sıralamasında AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ise yüzde 31.7’yle dördüncü oldu.
 
ANAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKARA VE İSTANBUL TAHMİNİ
2009 seçimlerinde en yakın oy oranını anketler aracılığıyla belirleyen ANAR’dan bu kez 30 Mart seçimleri için tahmin geldi.
ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 17 Aralık’taki soruşturmanın AK Parti’nin seçmeniyle olan duygusal bağını artırdığını iddia etti.
CHP’nin Ankara’da yanlış bir aday belirlediğini bu nedenle seçimi kaybedeğini söyleyen Uslu, İstanbul’da da durumun değişmeyeceğini; ancak İzmir’de hala CHP’nin önde olduğunu ileri sürdü.
ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 24 TV’de gazeteci Elif Çakır’ın sorularını cevapladı. AK Parti’nin yerel seçimlerde yüzde 40’ı geçmesi halinde başarılı sayılacağını ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tek turda biteceğini anlatan Uslu, son olayların AK Parti’nin seçmeniyle olan duygusal bağını güçlendirdiğini savundu. İşte Uslu’nun seçimlerle ilgili tahminleri;
ANKARA VE İSTANBUL’DA NE OLACAK?
Her şey aynı, değişen bir şey yok. Bence CHP hayatının hatasını yaptı. Ankara’da merkez sağdan herhangi birini aday gösterse MHP’den oy alırdı. Genel seçim oyu yüzde 30, yerel seçimlerde de yakın oy aldı. CHP’nin Ankara’da kazanabilmesi için başka partiden oy alması lazım. AK Parti, MHP, CHP var.
MHP’nin 15, CHP’nin 30, AK Parti’nin 48 oy oranı var. AK Parti’den CHP’ye oy geçişkenliği yok. AK Parti ile MHP arasında oy geçişkenliği var. Tüm Türkiye’de bu böyle, AK Parti ile MHP, MHP ile CHP arasında oy geçirgenliği var. İç Anadolu’da bu yok. Şu an CHP’ye gitmiş biri var, Ankara’yı alabilirdi ama bu adayla alamaz. MHP üst yönetimi Mansur Yavaş’ın partisine ihanet ettiğini düşünüyor, MHP yöneticileri hainlikle suçlanırken, nasıl gidilir de ülkü ocaklarından birileri Yavaş’a oy verir. O parti içi disiplin çok güçlüdür orada. MHP’li taban ona oy vermez, illa oy verenler çıkacaktır. Ama aradaki makas yüksek, AK Parti yüzde 50, CHP yüzde 30. AK Parti’den giden oy da olabilir, CHP seçmeninde Alevilerden oy vermeyecekler var, CHP üst yönetimi diyelim ki bu tabanı ikna etti. Mansur Yavaş MHP içinde iyi bir figürken CHP içinde bunu kaybetti. Karayalçın yüzde 30 olan oy oranın yüzde 34’e çıkardı, ancak o kadar olur. Ankara’da bu ittifak bitti, merkez sağdan herhangi biri olsa bu ittifak kurulabilirdi.
İZMİR’DE DURUM NE OLUR?
İzmir’de son genel seçimlerde yüzde 7 fark vardı. Binali Yıldırım ile bu kapatılır diye düşünüldü, makas biraz daha daralmıştı ama İmbat operasyonuyla bu algıyı ölçemedik. Ama iş biraz daha zorlaştı. İlçeler de açıklandı.
İstanbul ve Ankara’da AK Parti kesin, İzmir’de CHP favori.
"İLK TURDA SEÇİM BİTER"
Eğer yüzde 40’ı geçerse cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda biter, AK Parti’nin gösterdiği aday kazanır, Hüseyin Çelik demişti, Erdoğan adayımız, seçilir. Bu sefer Kürtler de sandığa gidecektir, bence yüzde 50’nin de üzerinde bir rakamla seçilir.
Ben genel seçimde sıkıntı yaşayacağını sanmam. Her şeyi kazanmış bir parti zaten. Bence seçimlerin erkene alınması mantıklı olur. Toplumun başbakan adayı olarak oy verdiği insan başbakanlığı bırakıp başka bir göreve geçecek, Turgut Özal döneminde de bu oldu, yeni başbakan geliyorsa, erken seçim olmalı. En erken yapılacak tarih Kasım ayıdır, Haziran’a kadar 5-6 ay, var, bu öne çekmek sayılmaz zaten. Çok da bir şeyi olmadı. O yüzden hızlandırılmış seçim diyelim.
"ANKETLERDE YANILDINIZ MI?"
Biz mesela 2009 yerel seçimlerinde yüzde 40 dedik, Muhsin Yazıcıoğlu şehit oldu, yüzde 1.5 artış oldu BBP oylarında, 38.5 olarak gerçekleşti. Bu 2-3 puanlık hata paylarıyla olur zaten. Diğer seçimleri bildik 0 hata ile. Abdülkadir Bey zaten yazmıştı, 49-25-13 demiştik, yanılmadık. Zaten arkadaşımız espri yaptı, artık ANAR’a sorarız diye. İl il oy tahminleriyle ilgili bir çalışma yapacağız
KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SEÇİM ANKETİ
Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi cebindeki son anket sonucunu açıkladı.Erdoğan’a basın toplantısında Zaman gazetesinde bugün yayınlanan ve AK Parti ile Erdoğan’ın oylarının düştüğünü gösteren anket haberi soruldu.
Erdoğan sorunun üzerine cebinde taşıdığı son anket sonucunu açıkladı. KONDA Araştırma Şirketi’ne ait olduğunu söylediği anket sonucuna göre AK PARTİ’nin oy oranı yüzde 47,7, CHP yüzde 28,5, MHP yüzde 14,4, BDP’nin ise yüzde 5,9.
Erdoğan’ın basın toplantısında ilginç de bir diyalog yaşandı. Erdoğan’a Zaman gazetesinde yayınlanan anketle ilgili soruyu Habertürk gazetesi muhabiri sordu. Erdoğan ise muhabire dün Habertürk’te yayınlanan haberdeki anket sonucunu sordu. Erdoğan’ın çıkışı salonda gülüşmelere neden oldu.
Başbakan Erdoğan:
KONDA benim şirketim değil, KONDA’nın Ocak ayı anketini söylüyorum. 
AK Parti 47,7,
CHP 28,5,
MHP 14,4,
BDP 5,9...
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır Başbakan Erdoğan’ın "KONDA’’nın Anketi" dediği kamuoyu araştırması için 2011’den beri anket açıklamadık dedi ama gerçeğin belgesi ortaya çıktı.
Başbakan Erdoğan Almanya’ya giderken yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin AK Parti’nin oylarının anketlerde %36 civarında olduğunu söylemesi üzerine Erdoğan cebinden başka bir anket çıkartıp okudu. Başbakan’ın okuduğu ankete göre Ak Parti’nin oyları %47 civarında idi.
KONDA GENEL MÜDÜRÜ BİZE AİT DEĞİL DEDİ AMA...
KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır CNN Türk’te yaptığı açıklamada "KONDA’nın 2011’den beri açıkladığı herhangi bir anket yoktur. 26 aydır ortalıkta dolaşan anket rakamlarının hiçbirisi KONDA açıklaması değildir" dedi.Ağırdır’ın bu açıklamasını bazı internet siteleri de "KONDA Başbakan’ı yalanladı" diye haber yaptı
MAK DANIŞMANLIK SEÇİM ANKETİ 2014
 
MAK Danışmanlık tarafından 30 Mart yerel seçimlerine yönelik yapılan anket çalışması büyükşehirlere ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.
İstanbul’da Kadir Topbaş’la seçime giren AK Parti’nin oy oranı yüzde 44 olurken, bunu yüzde 37 ile Mustafa Sarıgül’le seçim yarışına giren CHP izliyor. Sırrı Süreyya Önder’le yarışa girecek olan HDP’nin oy oranı yüzde 7. MHP’nin de İstanbul’daki oy oranı yüzde 5.
Ankete göre Ankara’da ise AK Parti yüzde 43’le önde. Eski MHP’li Mansur Yavaş’la Ankara’da seçim yarışına giren CHP’nin oy oranı yüzde 34 olurken MHP’nin de oy oranı yüzde 15’i buluyor.
İzmir’de CHP yüzde 45, AK Parti yüzde 43 oy oranına sahip. MHP’nin ise İzmir’de yüzde 7 oyu bulunuyor.
Eskişehir’de mevcut belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’le seçim yarışına giren CHP’nin oyu yüzde 45 olurken AK Parti’nin ise yüzde 43 oyu bulunuyor. Adana’da AK Parti yüzde 29, CHP yüzde 27, MHP yüzde 28 oy oranına sahip. BDP’nin oyu ise yüzde 6’yı buluyor. 2009 yerel seçimlerinde iktidarın seçim kaybettiği Antalya’da ise AK Parti’nin oy oranı yüzde 39. Bunu yüzde 37 ile CHP izlerken MHP’nin de yüzde 15 oyu bulunuyor. Diyarbakır’da ise yarış BDP ile AK Parti arasında geçiyor. BDP’nin oy oranını yüzde 50 oluştururken AK Parti’nin ise yüzde 43 oyu bulunuyor.
 
 
 
GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
Kurumsal 
1997 yılından beri beraberiz. Yıllardır sizlerin bilgi gereksinimleriniz için araştırmalar yapıyoruz; araştırmalara dayalı olarak danışmanlık hizmeti veriyoruz. Eğitim ihtiyaçlarınızı tespit edip sizlere eğitim girdisi sağlıyoruz. Ürettiğimiz bilgi ve sahip olduğumuz fikirler ile, aldığınız her stratejik karar öncesinde ve gerçekleştirdiğiniz her yenilikçi-yaratıcı çıkışınızda yanınızda olduk; olmaya da devam edeceğiz.
Kadim filozoflar bilginin güç olduğunu söylemişlerdi. GENAR, ise ’yalnızca geçerli ve güvenilir bilimsel bilgi güçtür’ diyor. Geçerli ve güvenilir bilimsel bilgi ile alelade bilginin ayrıştırılabilmesi yetkinlik ve uzmanlık gerektirir. İşte, GENAR bu yetkin ve uzman kuruluştur. Fakat, bunu derken, sizlere evrensel hakikatin bilgisini veriyoruz iddiasında da değiliz. Sınırlarımızın farkındayız.
Sosyal araştırmalar, siyasal araştırmalar ve pazar araştırmaları alanlarında hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleriyle bilgi üretimini sürdüren GENAR, her zaman en iyilerle çalışıp en mükemmeli sunmayı ilke edinmiştir. Çünkü, lider kurum olma sorumluluğu GENAR’a her zaman daha mükemmelini yapma görevi vermektedir.
Misyonumuz 
Misyonumuz araştırma, danışmanlık ve eğitim alanlarında müşterilerinin geçerli ve güvenilir bilimsel bilgi ihtiyaçlarını karşılamaktır.
Vizyonumuz 
Vizyonumuz tüm sosyal paydaşlar nezdinde en bilinen, en güvenilir ve itibarlı kurum olmaktır.
Temel Değerlerimiz 
Evrensel etik değerleri iş ilişkilerinin özüne yerleştirmek,
Her birini ortak/sırdaş olarak gördüğümüz müşterilerimizin stratejik bilgi ihtiyaçlarını karşılamak,
Müşterilerimizle karşılıklı kazanma ilkesine bağlı iş stratejisi geliştirmek,
Katma değer taşıyan ve uygulanabilir bilgi üretmek ve paylaşmak,
Üretkenlik, değişim, takım çalışması ilkelerini hayata geçirmek,
Yeniliklere açık olmak,
Evrensel yöntemleri en kısa zamanda yerel şartlara uygun olarak uygulama imkanlarını araştırmak ve uygulamaya geçirmek,
Sürekli araştırmak,
Müşteriyle uzun vadeli ve istikrarlı ilişkiler kurmaktır.
KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
KONDA Araştırma ve Danışmanlık, 1986 yılında Tarhan Erdem tarafından kurulmuş bir kamuoyu araştırmaları ve danışmanlık şirketidir.
25 yıldır amacı toplum ile ilgili bilimsel, sağlıklı ve en önemlisi güvenilir bilgi üretmek olan KONDA başarısını sayısız seçim sürecinde kanıtlamış bir kurumdur.
Doğru, tarafsız ve isabetli seçim tahminleriyle çeyrek asırdır adından söz ettirmiş olan KONDA sadece politik değil sosyolojik araştırmalar konusunda da cesaret edilemeyen işlere imza atmıştır.
KONDA, sadece başarıları sayesinde sektörün lideri olmaktan öte geliştirdiği özel araştırma modelleriyle de öncü ve yenilikçi bir kurum olma özelliğini taşımaktadır.
KONDA ekibi gerçekleştirilen tüm kamuoyu araştırmalarına, son imtihanın toplum önünde gerçekleştiğini bilerek, buna uygun bir hassasiyet ve özen ile yaklaşır. Diğer yandan, aynı ekip her projeyi yeni bir inovasyon sebebi olarak ele alacak kadar da yaratıcıdır.
KONDA’da her iş çeyrek asrın tecrübesiyle ancak ilk kez yapmanın heyecanıyla sahiplenilir.
KONDA, bilimsel yollarla güvenilir bilgi üretir; bu bilgiyi de en sade, anlaşılır ve tarafsız şekilde sunar…
Yine anımsatmak isteriz ki her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir.
ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
ANDY-AR Strateji Geliştirme ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, 1999 yılında Uzman Araştırmacı Faruk ACAR tarafından kurulmuştur.Merkezi İstanbul’da olan Andy-Ar, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Türkiye genelinde 35 ilde temsilciliğe sahiptir. Türkiye’de çalışmalarının kapsamını 40 il üzerine çıkaran ilk ve tek araştırma şirketidir.
Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi, kuruluşundan bugüne, gerek Siyasi partiler, gerek belediyeler ağırlıkta olmak üzere, bir çok kuruma araştırma hizmeti sunmaya devam etmektedir. Profesyonel ekibi ile bir çok araştırmaya öncülük etmiştir. Sosyal, Siyasal ve belediyelerin çalışma performansı konusunda Kalitatif, Kantitatif araştırma yöntemleri ile müşteri memnuniyetine sadık kalmak adına en doğru bilgiyi saptamaya çalışmaktadır.
YEREL SEÇİMLER 2004
Şirketimiz 2004 yerel seçimlerinin sonucuna yakın tahminlerde bulunarak Türkiye kamuoyuna adını duyurmuştur
.
GENEL SEÇİMLER 2007
ANDY-AR, 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinin sonucu, en yakın oranda tahmin eden 3. Araştırma Şirketi olmuştur.
YEREL SEÇİMLER 2009
ANDY-AR 2009 Yerel Seçimlerinden önce Türkiye geneli, büyükşehirler, il ve ilçeler bazında kamuoyuna açıkladığı araştırma sonucu tahminlerine ulusal medya sık sık yer vermiştir. ANDY-AR 2009’daki tahminleriyle sandık sonuçlarını en yakın bilen ikinci araştırma şirketi olmuştur.
REFERANDUM 2010
ANDY-AR son olarak 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa Referandum oylamasını, 8 Eylül tarihinde yayınladığı araştırmasında “Evet” yüzde 57,4, “Hayır” yüzde 42,6 oranında açıklayarak, Referandumu yüzde 99 oranında bilerek, Türkiye’de en doğru tahmini yapan kamuoyu araştırma şirketi olmuştur.
12 HAZİRAN 2011
ANDY-AR 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel seçimlerinde Seçim sonuçlarına En yakın tahminde bulunan araştırma şirketi olarak yine başarısını devam ettirmektedir.
Türkiye’de en doğru tahmini yapan kamuoyu araştırma şirketi olmuştur. ANDY-AR’ın bu başarısı, Milliyet, Zaman, Star, Yeni Şafak, Habertürk ve Sabah gazetelerinde, Haber 7, Milliyet.com.tr, İnternethaber, Samanyoluhaber, Ensonhaber haber portallarının yanı sıra Doğan Haber Ajansı ile Cihan Haber Ajansı’nda haberleştirilmiştir.
KONSENSUS
Türkiye’nin araştırma sektöründe tecrübe, dinamizm ve enerji birlikteliğinin eksikliğini gören genç ve dinamik fakat tecrübeli bir araştırma ekibi güçlerini birleştirip yepyeni aynı zamanda çok tanıdık bir araştırma şirketinin pazardaki yerini alması için el ele verdiler ve Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin temellerini 2001 yılının Haziran ayında attılar ve kısa sürede Türkiye’nin en güvenilir Araştırma Kurumunun çalışanları oldular.
 Neden Konsensus?
Bilindiği gibi kökeni latinceye dayanan "Konsensüs’ün’’ sözlüklerde oy birliği ve ortak karar olarak tanımlanır. Demokrasilerin vazgeçilmez aktörlerinden olan kamuoyu ve pazarlama araştırma projeleri kaynak kişilerin "oybirliği", "ortak karara vardığı" sonuçlar üzerinden yorumlanır. Araştırmanın gücüne inanmış bir araştırmacı topluluğunun, kurum kimliği olarak "Konsensus’u" seçmesindeki en önemli çıkış noktalarından biri budur.
Konsensus?un Misyonu Nedir?
Konsensus, çağdaş akımların ve Pazar dinamiklerinin zaman içerisindeki değişiminin;
öngörülmesi,
incelenmesi,
izlenmesi,
yorumlanması
için araştırmayı kullanmayı çağdaşlığın en önemli boyutu oluşturan ?değişmeyen tek şey değişim? felsefesinden yola çıkarak kendisine misyon edinmiştir. Bu misyon doğrultusunda ?Konsensus?un ana hedefi kısa, orta ve uzun vadede kamuoyu ve pazarlama araştırma müşterilerinin ?oybirliği? ile güvenilir bilgi edinme kaynağı olarak ilk tercihi haline gelmektir.
Konsensus?un Kurum Yapısı Nasıldır?
Konsensus bünyesinde çalışmalarını sürdüren ekip araştırma sektörünün en önde gelen ve güvenilir araştırmacılarından oluşmaktadır. Araştırmalarında, bilimin ve araştırmacılığın bütün etik kurallarına uymaya özen gösteren dinamik, enerjik, genç fakat deneyimli araştırmacılardan oluşan bu araştırma ekibi Türkiye?de ve uluslararası alanda gerçekleştirilen önemli projelerde yer almış ve bu projeleri başarıyla sonuçlandırmıştır.
KONSENSUS BASIN AÇIKLAMASI
Kamuoyu Açıklaması
Bugün bir kısım yazılı ve görsel basında hakkımda ve sahibi olduğum Konsensus Araştırma şirketi hakkındaki iddialar açıkça tarafımı yıpratmaya yönelik gerçek dışı iddialardır.
Bahsi geçen ve yapıldığı iddia edilen konuşmalar bu içerikleri ile yapılmış olsa bile benim dışımda, haberim olmadan yapılmış olup hiçbir şekilde tarafıma izafe edilemez. Bahse konu araştırmada MHP’nin oyları 3 puan yükseliş ile %15,3’e ulaşıp tavan yapmış ve bu yükselişi katıldığımız bütün TV programlarında gündeme getirmişiz, BDP’nin oyları ise 1,4 puan düşüş ile %5’e gerilemiştir. Görüleceği üzere yayınlanan sonuçlar, bizim bilgimiz dışımızda yapıldığı iddia edilen konuşmanın tam tersi ve bizim raporumuzun içerisinde bulunan gerçek sonuçlardır.
Gazete Habertürk için yapmış olduğumuz kamuoyu araştırmalarında ve Mart 2013’te yapılan bahse konu araştırmada işin müşterisi olan Habertürk Gazetesinden araştırma sonuçlarını değiştirmem konusunda hiçbir talep gelmemiş olup, böyle bir talep gelseydi dahi tarafımdan çok sert bir şekilde reddedileceği açıktır. Kaldı ki Habertürk Gazetesinde yayınlanan araştırma sonuçlarımız üzerinde hiçbir değişiklik ve oynama yapılmamıştır.  Araştırma sonuçları yayınlanırken iç sayfalarda ismimin adı altında yayınlanan yorum haricinde araştırmalara ait diğer yorum, manşet ve başlıklar gazeteye aittir. Bütün bunları, Konsensus’un, 2009 yerel seçimlerinde, 2011 referandumunda ve 2012 Genel Seçimlerinde yaptığı, seçim öncesi yayınlanmış isabetli seçim tahminleri doğrulamaktadır.
Kaldı ki, bizim içinde olmadığımız, iki kişi tarafından yapılan bir konuşmanın, şirketime ve bana mal edilmesi gariptir. Konsensus Araştırma Türkiye’nin saygın, güvenilir araştırma kurumlarından biridir. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili pek çok üst düzey yönetici ve siyasetçiden her gün onlarca telefon almamızın, yolda bizi gören yüzlerce yurttaşlarımızın bizden seçim tahminleri ile ilgili bilgi talepleri bu saygınlığın ve güvenilirliğin bir tezahürüdür.
25 yıllık meslek hayatımızda dün olduğu gibi bugün de kamu vicdanına ayna tutmayı amaçlayan araştırmalar yapmaya ve fırsat buldukça bu araştırmaları kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.
Hakkımdaki ve sahibi olduğum Konsensus Araştırma Şirketi hakkında taraflı ve maksadını aşan haberlerle ilgili gerekli hukuki yollara başvuracağımı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.
Murat Sarı
Genel Müdür
Konsensus Araştırma ve Danışmanlık
ORC ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
“ORC Araştırma deneyimli kadrosuyla her türlü sosyal, politik ve ekonomik konuda, kalitatif ve kantitatif araştırmalarla müşterilerine en doğru ve sağlıklı bilgi veren çok yönlü bir araştırma şirketidir.Her kesimden her görüşten abonesi bulunan ORC, araştırmalarının finansmanını abonelerden gelen ücretlerle karşılamaktadır.”
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Döviz Kurları
Androhit
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Vialand'a Nasıl Gidilir
Gülşen Bubikoğlu
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Cuma Namazı Duaları
DÜNYA
Yasaksız Youtube
sexs porno video Yaşanmış Sex Hikayeleri porna mobil porno izle mobil porno hikaye oku porno porno izle porno izle porno izle